ШТА МОЖЕМО ОЧЕКИВАТИ ОД САСТАНКА У ВАШИНГТОНУ? Економијом до компромисног решења - историјска прилика за Србију
Узроке настанка "косовског чвора" многи ће тражити у историји, национализмима, погрешној политици ранијих времена, али јако ретки ће понудити решење да се тај чвор размрси.
Некако када се говори о теми Косова, свако зна шта неће, а мало шта хоће. Са безбедне дистанце и без икакве одговорности, многе јавне личности, политички актери и просечни грађани се утркују у креативности како би они расплет одуговлачили, као да ће се ствари саме од себе решити, други су заговорници експедиционих трупа, по могућству да њихова деца не буду у саставу тих трупа.
"ПРИШТИНА НИЈЕ СПРЕМНА"! ИЗА ХОТИЈЕВИХ РЕЧИ КРИЈЕ СЕ СТРАХ: Трамп и ако дође неће бити признања лажне државе!
Ђурић: Припремили смо платформу окренуту будућности и економској сарадњи Београда и Приштине
САД СУ КУРТОВИЋИ: Рођаци Аљбина Куртија у Црној Гори масовно почели да МЕЊАЈУ ПРЕЗИМЕ
- За то време, док појединци лишени сваке одговорности, у доколици проносе митове и старе и нове, крериају и ређају интерпретације о резолуцији 1244, реалан живот тече - речи су Дарка Обрадовића са Институт за националну и међународну безбедност.
- На Косову живе и Срби и Албанци, неки нови млади људи стасавају, деца се рађају. У исто време, налазимо се у предворју састанка који ће се одиграти у Белој Кући на иницијативу администрације Сједињених Америчких Држава - додаје он.
Зли језици би рекли, уколико нам неће вратити Косово, нема о чему да причамо.
- Управо таква искључива логика и одсуство да се оцени међународна и унутрашња околност нас је и довела до овога што сада имамо, а имамо то да је Косово позивајући се на Резолуцију 1244 прогласило незавиност 2008. године, да је политичко неумеће тадашње српске администрације то дочекало апсолутно неспремно, а да се затим наставило са накарадним питањем пред Међународним судом Правде, каже Дарко Обрадовић са Институт за националну и међународну безбедност.
Након година прокоцканих шанси за историјским компромисом, кренуло се у сусрет догађајима.
- Договорен је ЗСО, Србија је заузела чврсту, али и конструктивну позицију. Србија не жури, али и не оклева да заштити своје интересе, будућност генерација и заувек постигне безбедно и мирно решење које ће омогућити још снажнији привредни и сваки други развој Србије - наводи Обрадовић.
- Председник Вучић одлази у САД као кредибилан међународни партнер и први пут Србија наступа са позиције поузданог преговарача, који спроводи договорено, док косовска страна иде са хипотеком од 2 године извргавања и шегачења са преговорима и дубоком поделом у друштву - наводи су Обрадовића.
- Интензивно укључивање САД у преговарачки процес покренуло је замрзнуте преговоре и улога виског изасланика Ричарда Гренела, свела се на имплементацију и примену договореног. Још једном се показало да само САД имају углед и међународни капацитет да се постарају да се преузете обавезе примењују - рекао је Обадовић.
- Иницијатива председника Трампа из 2018. чини се још увек актуелном, од искључивости стигло се до понуде да две стране саме дефинишу оквире и начине нормализације односа - додаје он.
Међутим, у овом тренутку се чини да се решење тражи у сржи проблема, такав приступ преговоре чини бесмисленим.
- Из тог разлога, сматрам да ће у Вашингтону бити примењен обрнути инжињеринг, а то значи да ће се стране сагласити о примени већ договорених ствари и наставак процеса нормализације засновати кроз опипљива решења која воде унапређењу животног стандарда и Срба и Албанаца, а то је правило консоцијације, које се може применити само уз јаке инвестиционе и развојне капацитете и пуноправно окончање евроатланских интеграција - рекао је Дарко Обрадовић.
То у пракси значи да ће САД чврсто стати иза економског развоја региона, цела ствар биће подржана приливом страних директних инвеситиција од којих ће корист пропорционално имати сви грађани изградњом болница, школа и других јавних објеката које ће подједнако сви на Косову користити.
Овде треба подсетити да је тај принцип консоцијације већ примењен на изградњи ауто-пута Ниш-Приштина-Албанија.
- Састанак у Вашингтону неће донети брза решења, али може створити јасан оквир свеобухватног решења уз ауторитет да ће договорено бити примењено у оптималним условима, на начин да ниједна страна не буде понижена нити да има простора за манипулације - додаје Обрадовић.
- У случају учешћа председника Трампа, можемо очекивати значајно прагматичнији приступ, лишен бирократских заврзлама, а то је прилика која нам се можда последњи пут указује - рекао је Обрадовић за крај.