ЕУ пушта терористе с Косова да изврдавају обавезе: Без Заједнице српских општина нема дијалога с Београдом
Очигледно је да и Авдулах Хоти наставља курсем који су трасирали његови претходници
Разговори о Заједници српских општина враћени су на бриселски сто на прошлој рунди дијалога Београда и Приштине, али је питање колико ће надаље прича на ту тему имати смисла, уколико друга страна оснивање ЗСО условљава тиме да Београд призна независност Косова.
ГРЕНЕЛ ОШТРО ОСУДИО CNN: "Битнији су вам тушеви од Нобелове награде за споразум Косова и Србије" (ФОТО)
Албанска мафија платила документа из Хага? Дрецун раскринкао ОВК терористе, помогли им и обавештајци
"Политика поново тријумфовала над принципом" ИЗРАЕЛЦИ УСТАЛИ ПРОТИВ ОДЛУКЕ ВРХА ДРЖАВЕ ДА ПРИЗНА КОСОВО
Председник Александар Вучић пренео је прекјуче Хотијеве речи да они не одустају од ЗСО, "али тек кад Србија призна Косово".
- А то се никада неће догодити. То сам рекао њему, европским званичницима, и на најтежем месту, у Вашингтону - рекао је Вучић за РТС.
Очигледно је да и нова влада у Приштини, предвођена Хотијем, наставља курсем који су трасирали његови претходници, барем по овом питању, и да ће настојати да изврда оно што је прописано још пре седам година Првим бриселским споразумом.
- У случају да европско посредништво прихвати став Приштине, по коме неће бити формирања ЗСО све до постизања свеобухватног правно обавезујућег споразума, то ће бити најбољи доказ о недостатку стварних амбиција Брисела на плану досезања суштинског и одрживог компромиса - рекао је за "Новости" политички аналитичар Немања Старовић.
Он каже да би имплицитно признање, које би на тај начин ЕУ дала Приштини за неспровођење те важне обавезе, по аутоматизму одвратило званични Београд од прихватања било каквих нових обавеза у процесу дијалога.
- Будући да је Србија већ испунила све своје обавезе из тог споразума, не би практично ни имало о чему да се разговара у наставку дијалога, који би био сведен на пуко испуњавање некакве форме. Одбијање Приштине да омогући формирање ЗСО служи и као најбоље сведочанство Албанаца, дато пред очима целокупне међународне заједнице, о томе да у том друштву са којег је Република Србија протерана пре 21 годину нема места за Србе, који не завређују права сагласна европским стандардима. Таквим понашањем Приштина само даје аргумент више свима који тврде да изградња истински мултиетничког друштва на КиМ није могућа.