ГРЧКА ЋЕ ИЗДАТИ СРБИЈУ?! Атину ломи притисак Запада - у европској петорци они су најслабија карика
Премијерка Србије Ана Брнабић отказала је посету Грчкој и учешће на Делфи форуму, који се одржава у петак, пишу медији у Атини
Грчка би после гласања у Савету Европе о чланству 'Косова' у тој међународној институцији, на којем је била уздржана, могла да промени свој досадашњи став и призна независност лажне државе!
Ово индиректно најављује Јоргос Катругалос, бивши шеф грчке дипломатије, који каже да је власт у Атини изненада променила чврст став о непризнавању 'Косова'. Према његовим речима, Грчка је без објашњења гласала у Савету Европе другачије од осталих земаља које су против независности Приштине.
"ПУШТЕНИ НАКОН ШТО СУ ОБЈАСНИЛИ ПРОЦЕДУРУ" Куртијева полиција ослободила приведене раднике "Поште Србије"
"КУРТИ ЈЕ ГАЗДА КОРУМПИРАНИХ" Харадинај брутално оплео по Куртију: Уцењују га!
КУРТИ НЕ МИРУЈЕ! Приштина покренула нову иницијативу за приступање, сада желе у још једну међународну организацију!
Лоша одлука
Катругалос упозорава да је оваква одлука грчких власти лоша и да не доприноси ономе што би морала да буде државна политика те земље.- Наша земља увек мора да промовише мир и стабилност на Балкану, подржавајући обострано прихватљиве кораке и решења. Овом циљу не доприноси одлука владе да се у гласању за пријем 'Косова' у Савет Европе диференцира од других земаља Европске уније које не признају 'Косово', попут Шпаније, Румуније и посебно Кипра, које су гласале против. О овом ставу није се разговарало са политичким снагама у нашој земљи, иако се њиме, без објашњења, мења чврст грчки став о статусу 'Косова'. Истовремено, ово слаби улогу посредника коју би Грчка требало да има у региону - истиче Катругалос.
Премијерка Брнабић отказала свој долазак на Делфи форум!
Премијерка Србије Ана Брнабић отказала је посету Грчкој и учешће на Делфи форуму, који се одржава у петак, пишу медији у Атини. Према тим информацијама, разлог за овакву одлуку Брнабићеве јесте то што је Грчка, упркос томе што не признаје 'Косово', била уздржана на гласању у Савету Европе о чланству лажне државе у овој међународној институцији.
Стевица Деђански, председник Центра за развој међународних односа, коментаришући ове наводе каже да су политички притисци на земље ЕУ које нису признале независност 'Косова' све већи.
- Ти притисци трају већ дуже време. Исто тако може се чути да је Грчка најслабија карика у европског петорци која не признаје 'Косово' и да би, ако неко попусти, то могла да буде управо она. Разлог за сумњу да ће се то десити постоји, иако до сада није било конкретних индиција. Грчки званичници су чак долазили у Србију и јавно тврдили да неће мењати свој став о непризнавању 'Косова'. Међутим, у Савету Европе смо видели да се то мења, вероватно по диктату САД. Плашим се да власти у Грчкој желе да признају независност 'Косова', али да не знају како то да објасне својим грађанима, који су велики пријатељи Србије. Уколико се то деси, то би значило да је и Грчка потпала под земље чија је политика постала вазална политика Вашингтона - наглашава Деђански.
Државни секретар у Министарству спољних послова Немања Старовић каже да гласање у Савету Европе није било велико изненађење и да су се показали јасни ставови држава.
Борба за КиМ приоритет
Борба за Косово и Метохију и очување целовитости суверенитета и територијалног интегритета Србије остаје најзначајнији сегмент мог рада и државне политике, истиче шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
- Како било, Мађарска је показала да чак и државе које су признале једнострано проглашену независност 'Косова' немају стриктну обавезу да подржавају Приштину. Будимпешта је дала пример који је могла и који још може да следи било која држава - подвлачи Старовић.
Притисци све већи
Одбор за спољне послове Европског парламента јуче је усвојио извештај о 'Косову', чији је аутор европосланица , у којем је позвао државе чланице ЕУ које не признају независност лажне државе да то што пре учине.
'Земље чланице Европске уније које још нису признале Косово као суверену државу, Шпанија, Словачка, Кипар, Румунија и Грчка, позивају се да то учине без даљег одлагања. Независност Републике Косово је неповратна', пише у извештају.
Атина у Приштини отворила канцеларију 2019. године
Грчка је, упркос томе што не признаје независност лажне државе 'Косово', отворила 2019. године у Приштини канцеларију за економска питања. Према речима шефа грчке дипломатије Никоса Дендијаса, економске и трговинске односе треба јачати без обзира на став Грчке према статусу 'Косова'.
Такозвана 'шефица косовске дипломатије' Доника Гервала изјавила је у јуну 2021. године да је са грчким министром спољних послова Никосом Дендијасом договорено да се статус те канцеларије подигне, односно да се бави и политичким, а не само економским питањима.