ГРЕНЕЛ ОСУО ПАЉБУ ПО ОБАМИ: Администрација бившег председника осам година игнорисала Београд и Приштину
Гренел је изјавио је да је споразум у Вашингтону постигнут јер су обе стране рекле да је време да се сагледа њихова ситуација
Специјални изасланик Беле куће за дијалог Београда и Приштине, Ричард Гренел, изјавио је да је споразум у Вашингтону постигнут јер су обе стране рекле да је време да се сагледа њихова ситуација и да су их тимови бившег америчког председника и потпредседника, Барака Обаме и Џозефа Бајдена, игнорисали осам година.
Колико језика говорите? Неколико савета како да ове ЈЕСЕНИ доживите магичну авантуру?
ПРСТ У ОКО АЛБАНЦИМА: Осванула тробојка у срцу Косова, средњевековној тврђави враћен стари сјај! (ВИДЕО)
ПАЛО "ТРАМПОВО ЈЕЗЕРО": Нека чудна "ружа ветрова" дува са албанске стране, још их пече пораз у Вашингтону
- Тај споразум био је само зато што су Срби и Косовари рекли ''мислимо да је ово тренутак за нас, јер нас је тим Обама-Бајден игнорисао осам година, тренутак да сагледамо нашу ситуацију и да нам помогнете''. Ми смо то и учинили и погледајмо шта се догодио, у кампањи мира смо, са споразумом о економској нормализацији - рекао је Гренел за ПСЦПтв, преноси "Коха диторе".
Навео је да је то "једна од оних ствари која функционише само када аутсајдер мисли другације", додајући "да је Доналд Трамп био аутсајдер у тренутку када је ускочио".
- Преговарамо о неким стварима између Косова и Србије и традиционалисти, стручњаци за Балкан из Стејт департмента рекли су да треба разговарати о политичким питањима. Радимо ово 21 годину и ништа се није догодило. Трамп је рекао ''покушајте да разговарате о пословима економске нормализације, да бисте видели да ли ће бити напретка. Разговарајмо о железници, економском развоју, отварању нових радних места - рекао је Гренел.
Гренел је говорио и о питању језера Газиводе, за које су се стране сложиле да промени назив.
- То је језеро чија се већа површина налази на Косову, а нешто у Србији. Одлучили смо да је ово језеро прилика за економски развој и да се не користи правилно. То је био део преговора за који сам одлучио да их преусмерим ка економском развоју. Рекли смо ''може ли америчко Министарство енергетике послати тим струцњака и инжењера на то језеро. И нека САД плате за израду изводљивости, и да видимо како можемо заједно да радимо како бисмо смислили идеју да ово језеро искористимо за енергију и стварање нових радних места - казао је Гренел.
Обе стране су, како је навео, пристале и свидала им се идеја доласка делегације америчког Министарства енергетике, али се у почетку стране нису сложиле око назива језера.
- Рекао сам им да стварамо радна места, доводимо инжењере који ће анализирати све ове аспекте и поново смо се вратили називу. Дошли смо до закљуцка да језеро називамо са два имена која су користиле стране. Обе стране су желеле да преговарају о називу. У шали сам рекао да би га могли назвати Трампово језеро - рекао је Гренел.
Додао је да су обе стране одмах рекле да могу пристати на такав назив језера.