НЕСТАО КОМПЛЕТ МАТЕРИЈАЛА ИЗ ТУЖБЕ ПРОТИВ ТАЧИЈА! Траљав рад тужилаштва и одуговлачење извештаја вештака се настављају
Специјално тужилаштво Косова је у свом поднеску за ову конференцију најавило да ће средином октобра суду да поднесе претпретресни поднесак, листу сведока и доказа против оптужених
Специјализовано тужилаштво у Хагу најавило је данас да ће радити и током летње паузе, од 26. јула до 16. августа, када је у питању процес против некадашњих шефова тзв. ОВК Хашима Тачија и још тројице оптужених за низ ратних злочина на Косову и Метохији и да ће до 27. августа припремити вештачења за обелодањивање.
ВЕСЕЉИ ПО ДРУГИ ПУТ СЛОБОДНО ШЕТА ЛАЖНОМ ДРЖАВОМ: Хашки суд се смиловао злочинцу, пустио га из посебног разлога
НАСТАВАК ПРОГОНА: Косовска полиција ухапсила Србина на граници - хитно СПРОВЕДЕН У ПРИШТИНУ
"ОВО НИЈЕ ТУРСКО, ПРИПАДА СРБИЈИ" Вучић јасно одговорио Ердогану - наша земља није мала!
Како је тужилаштво ова вештачења, међу којима су и извештаји форензичара, требало да одбрани достави до петка, браниоци оптужених су негодовали, тврдећи да су оштећени у припреми одбране.
Један од Тачијевих бранилаца Лука Мишетић рекао је на Статусној конференцији да је одбрана изненађена што извештаји вештака, који представљају део доказног материјала, још нису завршени.
- У новембру је тужилаштво тражило да суђење почне у јулу, а сада нам каже да ни доказни материјали неће бити спремни за обелодањивање, у задатом року до петка, 23. јула. Сада ћемо чекати још месец дана за увид у доказе, а то ће бити важно и за наше истраге и припрему одбране - рекао је Мишетић.
Он је иронично рекао да одбрана не тражи обелодањивање материјала да би имала шта да ради, већ да би могла да га класификује доказе и постави приоритете у својој истрази.
- Обелодањен је велики број материјала, а већина материјала је релевантна више за једног оптуженог него за остале. У овој фази ми немамо информације о 102, од укупно 200 сведока - пожалио се Мишетић.
Он је напоменуо да одбрана неће прегледасти сав материјал док не види која је теза тужилаштва у односу на сваку појединачну жртву.
Одбрана ће, како је рекао, желети и да ангажује своје вештаке, који ће јој помоћи у тумачењу извештаја вештака тужилаштва, а можда ће их извести и као сведоке на суђењу.
Затражио је од судије за претходни поступак Николе Гијуа, да одреди рок тужилаштву како би брже обављало своје дужности.
На почетку конференције представница тужилаштва Клер Лосон пожалила се суду на потешкоће са учитавањем списа у судском програму, наводећи да је у једном случају комплет материјала нестао из програма, док јуче од 19 сати тужилаштво до јутрос није уопште није имало приступ програму.
- Изгубљени комплет материјала још није пронађен - навела је Лосон.
Она је казала и да тужилаштво тражи допуштење за примену нестандардних редакција у материјалима, који треба да буду обелодањени одбрани у наредном периоду, а односе се на изјаве сведока и повезаних доказа.
Лосон је навела и да су до сада обелодањени сви прегледани, потенцијално ослобађајући материјали за окривљене, а они материјали који још нису прегледани биће обелодањени у наредном периоду.
Окривљени су седницу пратили путем видело линка из приворске јединице у Хагу, а њихови адвокати су били или у судници или су у раду седнице учествовали путем видео конференцијске везе са судом.
На седници ће бити речи о току припрема за суђење, обелодањивању доказа, току истрага тужилаштва и одбране и другим питањима.
Специјално тужилаштво Косова је у свом поднеску за ову конференцију најавило да ће средином октобра суду да поднесе претпретресни поднесак, листу сведока и доказа против оптужених, а да се у међувремену његове истраге у овом случају настављају и у наредном периоду.
Тужилаштво планира да поднесе још два захтева за заштиту сведока, и најављује да ће у току ове седмице обелоданити одређене доказе, укључујући додатне изјаве сведока, као и видео и документарне доказе.
Предпретресни поступак је документ у коме тужилаштво прецизира за сваког оптуженог које му се конекретне оптужбе стављају на терет и којим, доказима то поткрепљује. Са друге стране, браниоци оптужених поново су се у поднеску за статусну конференцију пожалили на потешкоће с којима се суочавају у вођењу истрага, а због пандемије COVID-a.
Такође су поновили проблеме са неблаговременим и деломичним обелодањивањем доказа од стране тужилаштва, опсежне редакције у обелодањеном материјалу, као и наводне текуће истраге које спроводи тужилаштво.
Тачи, као и Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими су ухапшени 5. новембра 2020. године, када су пребачени у пртивору у Хагу, где с еи даље налазе.
Сва четворица ових некадашњих шефова ОВК су оптужени за низ ратних злочина и злочина против човечности и терете се за злочине широм 40 места за у којима су људи неосновано лишавани слободе, мучени и убијани, за које им прети казна доживотног затвора.
У оптужници се наводи да су кривична дела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. на више места на Косову, као и у Кукешу и Чахану, у северној Албанији.
Према наводима оптужнице, та дела су извршили припадници ОВК против стотина цивила и лица која нису били активни учесници у непријатељствима. Жртве су махом били Срби, али и Албанци нелојални ОВК.
У оптужници се наводи да Тачи, Весељи, Сељими и Красници сносе индивидуалну кривичну одговорност, према разлицитим облицима кривичне одговорности, за кривична дела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на Косову, која су била део раширеног и систематског напада на особе за које се сумњало да су били против ОВК.