ХИМНА СРБИЈЕ ОДЈЕКУЈЕ КОСМЕТОМ Почела нова школска година у јужној српској покрајини
Нова школска година за три средње школе у Средњошколском центру у Лапљем Селу-Медицинску, Економско-трговинску и Гимназију почела је регуларно, интонирањем химне Републике Србије. Директори су задовољни уписом ученика, рад једино компликује забрана употребе динара, али како истичу, труде се да отежано функционисање не утиче на школовање ђака.
„Почели смо школску годину интонирањем химне. Деца су дошла на време. Задовољни смо уписом, и ове године, као и претходних година, интересовање за Економско-трговинску школу не јењава. Имамо само два слободна места од укупно 80. У први разред уписали смо четири одељења“, рекла је Митић.
Економско-трговинска школа има три смера и укупно 240 ученика.
Иако је овој школи прелазак у Средњошколски центар 2022. године олакшао рад, након забране динара, јавио се нови проблем.
„То је већ велики проблем, где што се тиче плаћања, морамо да идемо за Куршумлију. То је велики проблем, али се сналазимо како знамо и умемо“, рекла је Митић.
Директор приштинске Гимназије Дејан Денић истакао је да је ове године било мање заинтересованих за ову школу, али је ипак задовољан уписом.
„Имамо стандардно два смера, Природно-математички и Друштвени. Ове године је тај број нешто мањи од уобичајеног, али задовољни смо уписом. Имамо 25 уписаних ученика у први разред“, рекао је Денић, додајући да Гимназију похађа 120 ученика.
И Денић напомиње да је након забране употребе динара од стране косовских институција функционисање отежано.
„Доста је сада компликовано да се функционише. Што се тиче наше установе, школе, ми смо сада приморани да идемо за Куршумлију да подижемо динаре како би плаћали рачуне“, рекао је Денић.
Директор најмногобројније школе на централном Косову, Медицинке, која броји 347 ученика, Миодраг Живић, истиче да је нова школска година кренула регуларно, да је задовољан бројем ђака и да је владало велико интересовање за упис.
Директорка Економско-трговинске школе Приштина са седиштем у Лапљем Селу Драгица Митић изјавила је да је задовољна како је школска година почела, наводећи да је интересовање за ову школу било велико.
„Данас је други септембар, кренули смо, понедељак је, све је спремно. Током трајања првог часа интонирана је химна Републике Србије и тако смо кренули са новом школском годином. Медицинску школу која има четири одељења, овде у Лапљем Селу три, и истурено одељење у Племетини, уписало је 80 ђака, 20 по сваком одељењу. Задовољни смо уписом. Дочекали смо прваке, желимо им сву срећу у даљем школовању и полако крећемо са радом“, рекао је Живић.
И ова школа има проблема са функционисањем након забране динара, међутим, Живић истиче да се труде да ђаци не осете да им нешто недостаје у току школовања.
„То финансијско пословање је сада електронским путем. Сналазимо се како морамо, како дозвољава ситуација, али хвала Богу, школа функционише и налазимо начине да све то буде како треба и да ђаци не осете неку нелагодност и да им нешто недостаје“, рекао је Живић.
Катарина Костић, ученица четврте године Економско-трговинске школе, каже да ће завршна година за њу бити изазовна, јер следи упис на факултет.
„Велика је разлика била када смо прешли у ову нову школу, било је пуно ученика, теже смо се привикли на почетку. Сада смо већ навикли, овде нам се јако свиђа. Имамо доста другова из Медицинске школе и Гимназије. Ова година ће за нас бити тешка и изазовна, мораћемо да учимо за упис на факултете“, рекла је Костић.
Ове три школе су након протеривања из Приштине делиле просторије са основним школама у различитим сединама на централном Косову, да би 2022. године рад наставиле у Средњшколском центру који се налази у Лапљем Селу.
Србија Данас/Косово online