ХЛАДАН ТУШ ЗА ЛАЖНУ ДРЖАВУ ИЗ ШПАНИЈЕ! Питали их о независности, стигао одговор: То је акт противан међународном праву
Став Шпаније према независности Косова остао је непромењен, а приступ Србији и Косову биће веома конструктиван, наведено је из шпанске владе за Газету експрес.
Шпанска влада није дала никакав одговор на питање, поводом неких најава да ће та држава отворити Канцеларију за трговину и културу у Приштини.
- Одговарајући на ваше конкретно питање, Канцеларија за информисање шпанске дипломатије нема шта да извести о овом питању - рекла је у одговору за Газету експрес, Патрициа Тортоса из ове Канцеларије.
ВУЧИЋ РАЗОТКРИО КУРТИЈЕВ ПЛАН: Приштина жели инцидент, а онда ће тражити заштиту Немаца и Американаца
КУРТИ ХОЋЕ ДА ВУЧЕ КОНЦЕ! Премијер ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ поново ПРОВОЦИРА: "Неће бити референдума Србије на КОСОВУ"
Тортоса је нагласила да став Шпаније о независности Косова остаје непромењен.
- Шпанија остаје при свом ставу непризнавања једностране декларације о независности коју је Приштина усвојила 2008. Шпанија сматра да је то био једностран и противзаконит акт - додала је она.
Образлажући такав званични став Мадрида, Тортоса је рекла да је он у складу са међународним правом и његовим основним принципима, што показује да је проглашење независности био акт противан међународном праву.
Упркос ставу Шпаније, Тортоса је навела да ће приступ ове земље Косову и Србији бити веома конструктиван.
- У сваком случају, наш приступ је веома конструктиван и свесни смо важности одржавања контаката са обе стране, од њих се захтева да прихвате неизбежност споразума који поштује међународно право, чак и са тешким задацима које ће то подразумевати - закључила је Тортоса.
Поводом најава да ће Шпанија отворити Канцеларију за трговину и културу из косовског Министарства спољних послова и дијаспоре поручили су да не коментаришу процесе ове природе.
- Да, контакти постоје, али Министарство никада не коментарише процесе ове природе - навели су из МСП за Газету експрес.
Шпанија је једна од пет чланица Европске уније која не признаје Косово. Косово не признају ни Грчка, Кипар, Румунија и Словачка.