ХОЋЕ ЛИ БИТИ ДИЈАЛОГА У 2021: ЕУ нема капацитет, у Приштини борба за власт
Не може бити речи о дијалогу и решењима, ако се не уважи реална политика, а то значи да је КиМ и даље протекторат УН
Није реално очекивати да у првој половини ове године буде настављен дијалог између Београда и Приштине, како због избора који предстоје на Косову, тако и због расплета на глобалној политичкој сцени, сматра бивши дипломата Зоран Миливојевић.
"НАЈВЕЋЕ ЛАЖИ КОЈЕ САМ ЧУО БИЛЕ СУ О СРБИМА" Бивши официр разоткрио СКРИВЕНИ ПЛАН АЛБАНАЦА: Хоће да вас искорене
ПОЗНАТ МОТИВ МАСАКРА УОЧИ НОВОГОДИШЊЕ НОЋИ: Мушкарац побио жену и децу, па пуцао себи у уста? (ВИДЕО)
НОВА ПРОВОКАЦИЈА ИЗ ПРЕШЕВА: Председник општине жели да се ТРИ СРПСКА МЕСТА отцепе од југа наше земље
- Видећемо да ли је политичка ситуација расчишћена, јер се не ради само о изборима. Имамо тензије и друге врсте. Вође неких странака и личности од утицаја се налазе у Хагу, очекује се почетак суђења, нови распоред снага је и у самим странкама, појављују се нове личности. Сасвим је могуће да ће политичка битка за утицај на политичкој сцени Косова да се настави после избора, јер морају прво да се потврде нове снаге, да се види каква ће се коалиција направити, да се види да ли ће бити стабилна или не - рекао је Миливојевић.
Ради се о томе, како је навео, да се види ко ће бити надлежан и ко ће имати и легалитет и легитимитет да преговоре води.
- Уколико Самоопредељење освоји већину на предстојећим изборима, и уколико формира наредну владу, тада ће бити питање да ли се може наставити дијаог, имајући у виду који су њихови политички ставови. А познати су њихови радикални ставови и приступи који не дају простора да се озбиљан дијалог настави - истакао је он.
Расплет на глобалној политичкој сцени
Миливојевић сматра да ће на даљи ток дијалога утицати и расплет на глобалној политичкој сцени.
- Тек предстоји улазак у власт нове администрације у Америци, дефинисање њене спољнополитичке опције и дефинисање мере учешћа у расчишћавању косовског питања, због тешкоћа са којима је сама Америка суочена и на унутрашњем и на спољном плану. Није извесно да ће се она у пуном смислу ангажовати око питања Косова и Метохије и Балкана. Али свакако хоће у некој политичкој и интересој коалицији са ЕУ - рекао је он.
Он је рекао да ЕУ нема политички и акциони капацитет да одлучујуће утиче на Приштину, додајући да то зависи ипак од Вашингтона.
- Видело се да све ово што је до сада водио Лајчак није донело никакав конкретан пробој. Било је ту речи о техничким питањима. Сам дијалог се може третирати као нешто што је успех. Иначе ту нема неког озбиљног пробоја у односу на оно што смо раније имали за време Могеринијеве, и за време пет година неуспешних преговора. Није ЕУ повратила кредибилитет који је изгубила тиме што није могла да испослује да Приштина испоштује оно иза чега је сама ЕУ стала. У питању је Бриселски дијалог, Заједница српских општина, и све оно што Приштина није испунила и нема намеру да испуњава - прецизирао је Миливојевић.
Космет је и даље протекторат УН
Миливојевић сматра да не може бити речи о дијалогу и решењима, ако се не уважи реална политика, а то значи да је КиМ и даље протекторат УН.
- Нити је Србија данас она од пре 10 или 20 година нити су међународни односи какви су некада били. Не постоји шанса да се притисцима, уценама или преко колена то питање реши на штету државних и националних интереса Србије - закључио је Миливојевић.
Према његовом мишљењу, требало би имати у виду да не постоји било каква шанса да Србија промени свој став поводом Косова.
- Нема разговора о максималистичким ставовима да се само може разговарати о статусним питањима. Нормализација подразумева процес који у првој фази значи стварање нових услова за живот људи за нормално функционисање, а тек онда о неким другим статусним питањима. Онако како је то Вашингтон прагматично поставио са Вашингтонским споразумом - нагласио је он.