"КУРТИ ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНЕ ПОТЕЗЕ ЈЕР МУ СЕ БЛИЖИ КРАЈ КАРИЈЕРЕ!" Истраживач са Института за европске студије о новом извештају ЕК за Косово
Истраживач са Института за европске студије у разговору даје своје мишљење о извештају Европске комисије за Косово. Говори о Куртију који покушавајући да задобије поверење бирача повлачи радикалне потезе. О стварању ЗСО. И о потенцијалном статусу кандидата.
Истраживач са Института за европске студије Петар Милутиновић каже да последњи извештај Европске комисије о Косову, у којем је оно оцењено најлошије у региону, уз огроман "минус због неиспуњавања обавеза из дијалога са Београдом, објективно показује стање ствари и да би то приштинске власти требало да уваже ако желе напредак ка ЕУ.
НОВА ХАПШЕЊА НА КОСМЕТУ! Полиција лажне државе изнела хитно саопштење
КОНАЧНО! СТИГЛА РАДОСНА ВЕСТ! Српски херој пуштен на слободу! (ФОТО)
"СВА ОДГОВОРНОСТ ЗА КРИЗНА ДЕШАВАЊА НА ПРИШТИНИ" Петковић: Смиривању ситуације не доприноси забрана Србима да гласају на КиМ
Милутиновић за Косово онлајн указује да је извештај јасан да Косово није остварило оно што је требало да уради када је реч о нормализацији односа са Београдом.
- То би значило да је требало коначно да почне имплементација споразума из Брисела и Охрида из ове године. Видимо да приштинске власти нису заинтересоване за то већ да, нажалост, више желе да декларативно испуне форму, а да суштина не буде главно питање - наводи он.
"Курти пред крај каријере повлачи врло радикалне потезе"
На питање да ли то потврђује тезу да управо зато косовски премијер Аљбин Курти изазива бројне политичке и безбедносне кризе на северу, како би прикрио неуспехе у кључним областима реформи, Милутиновић наводи да је "он један вешт политичар који жели да задобије поверење својих бирача јер изгледа да се ближи крај његовој политичкој каријери па је зато врло заинтересован да повлачи врло радикалне потезе".
- Они нису у добром духу регионалне сарадње и добросуседских односа. То је нешто што је такође важан императив који је читав овај регион геополитички усмерен на приступање ЕУ. Од првокласног значаја је да се формира Заједница српских општина, на томе инсистирају и САД, то је сада на терену Аљбина Куртија, његовог Самоопредељења, да коначно окупи Српску листу, да поврати Србе у институције, и законодавне и правосудне, безбедносне, да онда изађе у сусрет Београду у формирању ЗСО, уз спровођење избора у четири општине на северу - указује наш саговорник.
"Отпочињање преговора зависи од пет држава које не признају Косово"
Представници косовске владе тврде да је Косово у оцењивању ЕК неправедно најгоре прошло у региону, указујући на, како кажу, нелогичност да БиХ добије не само статус кандидата него и препоруку за отпочињање преговора, док је у случају Косова све то изостало. Заменик косовског премијер Бесник Бисљими чак поручује да за добијање статуса кандидата није потребно да Косово призна и пет држава чланица ЕУ.
- Бисљими ту није у праву. Неопходно је да постоји сагласност свих 27 чланица ЕУ када је реч о проширењу. БиХ је статус кандидата добила прошле године на Европском савету, који окупља шефове држава и влада. За сада је Косово добило визну либерализацију, која ће ступити на снагу 1. јануара, као вид 'шаргарепе' пре добијања статуса кандидата. Наравно, то зависи од пет држава чланица ЕУ које нису признале Косово. Шпанија, Румунија, Грчка, Кипар и Словачка морају у Европском савету да изађу са ставом да Косово добије статус кандидата. Док се то не деси требало би да се задовоље визном либерализацијом - истиче саговорник.