Палмер најавио ХИТНУ СТВАР у дијалогу са Приштином: САД стао на страну ЕУ, критика лажној држави поново на списку!
Палмер је рекао да САД подржавају процес који води Европска унија и њен изасланик Мирослав Лајчак
-Сједињене Америчке Државе неће наметати решења Београду и Приштини, а споразум о нормализацији односа мораће да буде прихватљив руководству и грађанима Србије и Косова- изјавио је Метју Палмер, специјални изасланик Стејт департмента за Западни Балкан.
КАКВА ЈЕ СУДБИНА ДИЈАЛОГА БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ? Амерички дипломата открио циљеве Бајденове агенде
ГРЕНЕЛ "ОПЛЕО" ПО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Брисел треба да престане да прича и да почне да ради, Космет је у проблему
И НА КИМ СКОЧИЛЕ БРОЈКЕ: Преминуло седам пацијената, више од 500 новооболелих
- То је потпуно нормално - рекао је Палмер.
Упитан да ли постоји рок за постизање споразума, он је казао да "не верује да имамо рок" али да САД сматрају да је "ствар хитна".
- Време није на нашој страни. Што дуже будемо чекали то ће бити теже и сви изазови ће бити компликованији - додао је Палмер.
Палмер је рекао да САД подржавају процес који води Европска унија и њен изасланик Мирослав Лајчак, као и да се нада да ће две стране брзо наставити да преговарају. Истакао је важност спровођења Бриселског споразума, укључујући оснивање Заједнице српских општина, што је "потребно урадити кроз дијалог".
- Ми то јасно кажемо нашим партнерима у Београду и Приштини… Постоји обавеза са обе стране да се имплементира Заједница српских општина и то мора да се деси - казао је он.
Амерички изасланик за Западни Балкан прокоментарисао је и изјаву лидера покрета Самоопредељење Аљбина Куртија да дијалог није међу његовим приоритетима.
- Чуо сам приоритете које је господин Курти истакао - транспарентност, добро управљање, борба против корупције, сређивање ситуације на Косову… то су и наши приоритети, ми желимо да се све то деси на Косову - казао је.
Али додаје да ће тзв. Косово морати да се бави и спољном политиком и сарађује са суседима.
- Косово може на конструктиван начин да учествује у овом дијалогу бавећи се домаћим реформама. Не видим никакву контрадикцију између тих приоритета - рекао је Палмер.
Оценио је да се у дијалогу "не креће од нуле", да су многи аспекти споразума из Брисела спроведени и да су променили живот људи на боље, а као примере је навео правосуђе, слободу кретања, енергетику и потрагу за несталим особама.
Упитан да ли САД и даље очекују да Србија пресели амбасаду у Израелу у Јерусалим, што је договорено Вашингтонским споразумом из септембра прошле године, Палмер је подсетио на изјаву америчког државног секретара Ентонија Блинкена да "поздравља све што је урађено између Србије и Косова у последње четири године".
- То је на крају крајева одлука Србије, где ће се амбасада налазити. Наша је у Јерусалиму и тамо ће остати - казао је.
На питање о могућој ревизији Вашингтонског споразума и деловима који се односе на 5Г мрежу и диверзификацију извора снабдевања енергијом, Палмер је одговорио да ће се "још разговарати о свим тим питањима".
Говорећи о извештају Европског парламента, у ком се тражи да Србија реши афере Јовањица, Крушик и Телеком, Палмер је рекао да такве случајеве треба решити "у складу са европским вредностима и основима европског права". За владавину права залажу се и ЕУ и САД, а то је област где је забележен напредак али је пуно посла остало да се уради, казао је.
Палмер је одговорио на наводе да су САД и ЕУ спремне да због нормализације односа са тзв. Косовом "зажмуре" на кршења основних права.
- Чланство Србије у ЕУ захтеваће много више од нормализације односа са Косовом - рекао је Палемер и додао:
- Стандарди за улазак у ЕУ - то је 80 хиљада страница. Правила су сложена и захтевна али то је услов за чланство у том ексклузивном клубу - рекао је.
Додао је да ће то ће захтевати реформе и напредак у областима као што су слобода медија, демократске реформе, изборне реформе, транспарентност, добра управа.
- Много земаља је прошло тим путем пре приступања ЕУ. Требало би да дође до промена у Србији, те промене треба да буду доследне обавезама које је Србија својом вољом преузела у поступку европских интеграција - рекао је он.
Изразио је "дубоко разочарање" тиме што је већина опозиционих странака одабрала да не учествује на последњим изборима.
- Верујемо да бојкот никад није право решење за демократске реформе, то политичке странке избацује из игре - рекао је амерички изасланик за Западни Балкан.