"ЈОШ УВЕК МОЖЕМО ДА ВАС БОМБАРДУЈЕМО" Бивши Трампов саветник о ситуацији на Косову, сматра да за Србе постоји "прелазно решење" (ВИДЕО)
Мекгрегор примећује да Курти тренутно осећа да има ветар у леђа, посебно због збивања у Украјини, али да ускоро може открити да је тај ветар нестао.
Војни аналитичар и виши саветник бившег председника САД Доналда Трампа, пуковник у пензији Даглас Мекгрегор, сматра да је на Косову створен "погрешан статус кво".
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/06/08/collage_maker-08-jun-2023-12-42-pm-6219.jpg?itok=IzgJxlyv)
РАМА ПОСЛАО МАКРОНУ И ШОЛЦУ НАЦРТ ЗСО Откривени детаљи из поверљивог документа - кључ за међународну афирмацију Косова
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/05/31/350239258_1419867388846222_3070898390806479750_n.jpeg?itok=xagAfpJ8)
НОВИ СРАМНИ НАПАДИ НА СРБИЈУ Курти нема куд па измислио нову лаж - Срби на северу БОМБАМА кренули на КФОР (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/29/profimedia-0501193132.jpg?itok=skLVm7AJ)
КУРТИ ЋЕ СЕДЕТИ НА ДВЕ СТОЛИЦЕ ДОКЛЕ ГОД МУ ДОЗВОЛЕ: Биће избора, али не пре него што буде морало
Такав статус, сматра он, се не може одржати без присуства страних војних снага, преноси Косово online писање Српскиог радио Чикага.
Мекгрегор, који је био учесник дешавања на тзв. Косову под директном командом Веслија Кларка 90-их година, истакао је да је предлог из Рамбујеа о подели тзв. Косова тада одбачен.
- Решење које би поделило Косово, посебно део који је насељен скоро искључиво Србима дуж српске границе, са провизијом да би затим преселили додатне српске држављане из других делова Косова, уз трошкове које би сносила међународна заједница, је наравно одбачено. Немци су били прилично спремни да дају новац, да створе заједницу са којима би сви могли да се сложе - каже Мекгрегор.
Он додаје да су актери на врху садашње америчке администрације исти као и деведесетих година.
- Од 1995. до 2000. године видимо неке од истих личности који су тада били млађи, а сада су постали старији, али то је исти проблем, тако да имамо нешто што је трајна рана која неће зарасти - додаје Мекгрегор.
Он тврди да на Западу постоји неспремност да се прихвати чињеница да муслимански албански режим у Приштини жели да управља целим тзв. Косовом и намеће се српском становништву, и наводи да Срби, као православни хришћани, то не дозвољавају.
- До поделе територије дође када неко на власти, другим речима, разни представници седну и кажу - ако не смислимо некакву партицију имаћемо још један рат. Схватамо да подела није трајно решење, али је најбоље што можемо да урадимо у овом тренутку, и то би нам купило време - рекао је он.
Додао је да мора постојати спремност да се уради несто о чему српско руководство мора размислити и сагледати неко решење које је несавршено, али и не перманентно, које може резултирати неком врстом поделе, и та одлука се касније може поново ревидирати када се за њу створе добри услови.
- Провизија мора да гарантује да имовина која припада православној цркви неће бити оштећена и неће бити оскрнављена, и третираће се као међународни споменици историје, јер то су почеци онога о чему размишљамо данас у свету раног хришћанства - каже он.
Мекгрегор наводи да не постоји савршено решење, али да постоји и прелазно.
- Рат Србима није пријатно искуство и сви у Југославији то знају. Онда имате нас, Америку, ми смо се погрешно умешали на велики начин. Причали смо о Б1Б бомбардерима који су пре неки дан летели изнад Босне, да је то у суштини нека врста сигнала српској држави да смо још увек ту и да још увек можемо да вас бомбардујемо, што мислим да је ужасно, јер је већина нас и 90-их мислила да је то велика срамота - каже он.
Коментаришући потезе косовског премијера Аљбина Куртија, Мекгрегор примећује да Курти тренутно осећа да има ветар у леђа, посебно због збивања у Украјини, али да ускоро може открити да је тај ветар нестао.
- Много је људи који примећују велику количину оружја које Курти има и добија, које је иницијално отпремљено у Украјину, а појавило се на Косову, а затим се премешта негде другде, у руке људи које ми на Западу не бисмо желели да наоружамо, тако да он поново мора да размисли шта тренутно ради и да ли има подршку - истиче Мекгрегор.