Курти гради предизборну кампању ударима на Србе: У Бриселу данас нова рунда дијалога
Уколико главни преговарачи Београда и Приштине, Петар Петковић и Бесник Бисљими, бар седну за исти сто, посредник из ЕУ Мирослав Лајчак моћи ће себи да укњижи плус.
Јер, минимална су очекивања од данашње нове рунде дијалога на техничком нивоу, као што је било и пред претходну, када је Бисљими отворено одбио трилатерални састанак, правдајући се тиме да му не одговара дневни ред.
Теме за разговор се, међутим, само гомилају, пре свега због једностраних потеза које упорно повлачи премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти.
Уз непрекидне претње нашем народу, неоснована хапшења и пљачкања, Курти је у међувремену надоградио системски прогон Срба, шаљући своје јуришнике да упадају, затварају и избацују запослене из општинских привремених органа.
Последњи, десети случај, догодио се у Србици, а претходно су затворени ПО у Штрпцу, Клини, Истоку, Гораждевцу, Гори, Косовској Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку.
Нема сумње да је реч о синхронизованој акцији, а из Канцеларије за КиМ указали су да Курти удара управо на темеље будуће Заједнице српских општина чије формирање Приштина избегава већ 11 година.
Из делегације Београда истичу да неће дозволити да се ЗСО изгура са дневног реда, а на томе су инсистирали и током претходног састанка у Бриселу, 17. септембра.
Петковић је тада изјавио да тројног сусрета делегација Београда и Приштине са Лајчаком није дошло, јер је наша страна инсистирала управо на темама као што су ЗСО, поштанске услуге, примена споразума и заштита српског народа.
Позиви Запада Куртијевој влади да направи бар мали корак и покаже "добру вољу" око Заједнице, који су у мају били хорски, временом су утихнули.
Сада се тек спорадично - више у форми молбе, а не упозорења да споразум мора да се примени - чују позиви Приштини да Нацрт статута ЗСО пошаље свом уставном суду.
Искуство из 2015. године показује да отварање процедуре пред судом својеврсна продаја магле, јер су тада прошли месеци већања док није пала пресуда - Споразум о асоцијацији/заједници општина са српском већином (ЗСО) није у потпуности у складу са духом косовског устава -
Ни та излазна стратегија и куповина додатног времена Куртију сад није по вољи, пошто је дубоко загазио у предизборну кампању коју гради искључиво на контрирању Београду и ударима на Србе.
Зато је и пре три дана отворено игнорисао позив америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Џејмса О'Брајана, који је казао да очекује од тзв. Косова да пошаље нацрт статута свом уставном суду.
Срђан Граовац, из Центра за друштвену стабилност, уверен је да Курти то неће учинити управо због предстојећих избора. Уз то, сада нема ни додатног мотива, као што је понуда уласка Приштине у Савет Европе, када је слање Статута ЗСО био предуслов за чланску карту.
- Тема формирања Заједнице није и неће бити обесмислена, јер знамо да је управо на томе застао дијалог, који је сада у блокади. Београд мора да инсистира да ЗСО има надлежности какве су предвиђене Бриселским споразумом, и да не дозволи да од ње остане празна љуштура. Ове "превентивне мере" које Курти предузима, гасећи редом институције на којима треба да почива ЗСО, неће имати ефекта уколико се примени споразум. Тада ће Заједница коју ће водити Срби добити и све потребне институције - указује Граовац.
Он истиче да будућа ЗСО треба да буде и гарант безбедности и нормалног живота нашег народа, па очекује и да се тада врате и људи који су у међувремену побегли пред налетом терора.
Граовац, међутим, наводи да је тешко говорити о временском оквиру када би Заједница могла да постане реалност, посебно зато што Курти у појединим западним центрима има подршку и истомишљенике који верују да Србима не треба чинити такву врсту уступака.
Србија Данас/Вечерње новости