КБС НЕМАЈУ ПОДРШКУ НАТО ДА СЕ НАОРУЖАВАЈУ! Столтенберг: "Србија је важан партнер"
НАТО је четири пута повећао своје присуство на северу.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је данас да се такозване Косовске безбедносне снаге немају подршку НАТО да се наоружавају, као и да транзиција тзв. КБС у војску није добра.
ПОДНЕЋУ ОСТАВКУ АКО СРБИ НА КиМ ОДЛУЧЕ ДА ПОДНЕСУ ПЕТИЦИЈУ! Тзв. градоначелник Лепосавића спреман за нове изборе
НАТО ШАЉЕ ТРУПЕ НА КОСОВО! Хитно се огласио Столтенберг након састанка у Приштини: Урадићемо оно што је неопходно
ПРИШТИНА КУЈЕ НОВИ ПАКЛЕНИ ПЛАН Почео процес у Приштини, Срби опет на удару Албанаца
Он је то рекао у ексклузивном интервјуу за Танјуг на питање зашто НАТО дозвољава наоружавање тзв. КБС и куповину дронова и истакао да је НАТО био против тога.
На питање о чланству тзв. косова у Алијанси, Столтенберг је рекао да свака одлука о чланству мора да буде спроведена консензусом свих чланица НАТО-а.
- Ако неке чланице нису признале Косово и самим тим то представља проблем за чланство, али верујемо да је једини пут ка мирном решењу и просперитету подршка дијалогу уз посредство ЕУ - рекао је он.
Упитан о повећању броја патрола на северу Ким, први човек НАТО алијансе је рекао да је НАТО четири пута повећао своје присуство на северу.
- Додали смо 1.000 војника, оклопна возиила јер смо видели повећање тензија и насиља, када је рањено 93 војника Кфора, од којих су неки имали озбиљне повреде, а 24. септембра је био озбиљан инцидент. Тражимо од наших команданата да процене да ли да имамо дугорочније присуство, чекамо даље препоруке пре било каквих даљих одлука - рекао је Столтенберг.
Према његовим речима НАТО је ту да штити све људе који живе на КиМ.
- Пошто смо приметили много насиља и нестабилности, у последњих неколико недеља смо повећали присуство кроз додатних 1.000 војника како бисмо се постарали да још више заштитимо слободу кретања и безбедност свих људи на Косову - рекао је он.
На питање како тумачи што су тзв. КБС наоружане и распоређене на северу, Столтенберг каже да морају да се разликују "косовске безбедносне снаге" од полиције.
- У договору из 2013. године се јасно наводи да косовске снаге не могу бити прекомандоване на север Косова, без потврде НАТО команданта и турског генерала који тренутно води снаге Кфор. Али полиција не потпада под тај договор, али такође смо изразили да очекујемо и координацију и да Кфор буде обавештен, ако буде прекоманди или када оне буду такве да утичу на безбедносну ситауцију и проузрокују несигурност - рекао је Столтенберг.
Говорећи о сарадњи НАТО и Србије он је истакао да би волео да види дубљу сарадњу и већи ниво сарадње што је, наглашава, од користи за обе стране, да се промовише стабилност у региону.
- Понављам, имамо неколико заједничких мировних програма, као што је размена технологије, енергетике, све је то веома важно за нас, и зближава нас. Србија је на свом евроатлантском путу, и ми у потпуности поштујемо неутралнсот Србије и то да не жели у НАТО. Али због будућег чланства у ЕУ она жели сарадњу са НАТО савезницима како би брже приступила ЕУ. Покушаћемо да подржимо то. Што се тиче поруке председника Вучића да се успоставе заједничке вежбе, то је важан корак. А паралелно с тим видећемо како можемо да имамо и нове партнерске програме који ће покрити различите кораке - рекао је први човек НАТО.
Он је, на питање како оцењује сарадњу са Србијом у контексту рата у Украјини оценио да је од почетка рата у блиском контакту са српским властима, пре свега са председником Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић.
- То су важни контакти које ценим, јер је Србија важан партнер НАТО и важан регионални чинилац. Већ годинама сарађујемо са Србијом по питању мира. На пример, сарађујемо на подршци кроз медицинску опрему и слично. Имамо важне контакте, иако се не слажемо питању свега, али то је нормално. Што се тиче Украјине, Србија је у УН осудила нелегалну инвазију Русије на Украјину, као и велика већина осталих чланица - закључио је Столтенберг.