КО ЈЕ КЕТРИН ЕШТОН? Многи јој приписују заслуге за Бриселски споразум, а овако је говорила о преговорима Београда и Приштине
Многи јој приписују заслуге за потписивање Бриселског споразума 2013. године о нормализацији односа Београда и Приштине
Како наводе медији, постоји могућност да се у дијалог укључи некадашња висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон. Ова утицајна британска политичарка би пре свега имала улогу у наступајућим разговорима на тему формирања Заједнице српских општина на Косову, што је обавеза Приштине из Бриселског споразума, на који је у име ЕУ потпис ставила управо Кетрин Ештон априла 2013. године.
Кетрин Ештон је, по овим информацијама, контактирана из кабинета специјалног представника ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака, а према ономе што се претходних дана могло чути и од појединих политичара у Приштини, она је већ имала разговор са потпредседником косовске владе Бесником Бисљимијем.
ВАЖНА ОСОБА СЕ ВРАЋА ДА ПОСРЕДУЈЕ ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: Да ли се овим назире Заједница српских општина?
"ИЗБОРИЋЕМО СЕ И ЗА КМ ТАБЛИЦЕ" Петковић жестоко одбрусио Куртију
КУРТИ НА ЧИСТОМ СРПСКОМ СЕ ОБРАТИО СРБИМА СА СЕВЕРА! Опет тражи немогуће: "Имате 61 дан..."
Ко је Кетрин Ештон?
Кетрин Ештон је рођена 20. марта 1956. године у Великој Британији у у Апхоланду, градићу између Ливерпула и Манчестера. Одрастала је у породици рудара који су генерацијама радили у рудницима угља. Сви ови рудници у Великој Британији су затворени, а последњи 2015. године. Каријеру је започела као директор пословне заједнице, а залагала се за радна права инвалида. Горњи дом британског парламента доделио јој је титулу баронице 1999. године, након чега је приступила владајућој партији лабуриста. Била је подсекретар у Министарству образовања у влади Тонија Блера. Прва је медијаторка разговора у Бриселу између представника Србије и Косова у периоду од 2009. до 2014. године. Многи јој приписују заслуге за потписивање Бриселског споразума 2013. године о нормализацији односа Београда и Приштине. Учествовала је у дипломатским преговорима у другим великим светским жариштима - у нуклеарном споразуму са Ираном, у Арапском пролећу и Украјини.
На питање BBC на српском да ли постоје неке сличности у раду у кризним подручјима каже да је "свака ситуација другачија", али да "оно што је слично јесте да сјајни људи покушавају да направе живот бољим за себе, своје породице и заједницу". Додаје да такве људе "среће свуда". Добила је награду за политичара године у Великој Британији која јој је уручена за допринос правима ЛГБТ популације. Није љубитељ друштвених мрежа јер мисли да оне "могу неповољно да утичу на дипломатију". Удата је за Питера Келнера, познатог политичког новинара, са којим има двоје деце и још троје које су усвојили.
Овако је Кетрин Ештон говорила о преговорима Београда и Приштине
Прва је шефица европске дипломатије, а уједно и прва особа која је успела да доведе за сто српске и косовске званичнике. Нашла се и на првој фотографији у историји на којој су заједно премијери Косова и Србије.
- То нису били само званичници, већ премијери који су се нашли први пут. Неизбежно је било да су били јако нервозни због тога. Али, били су уљудни и одлучни да ефикасно заступају свој народ" - рекла је бароница Ештон у интервјуу за BBC.
Ове разговоре, који су трајали како је избројала 149 часова, назвала је "изазовним", али и "вредним покушаја".
Представници Србије и Косова потписали су 2013. године први споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, познат и као Бриселски споразум.
Овим документом договорено је оснивање Заједнице српских општина која је требало да буде формирана након локалних избора по косовским законима заказаним још у новембру 2013. године. Ова заједница никада није заживела.
Споразумом је предвиђено и укидање безбедносних структура и правосудних институција Републике Србије на Косову.
Ештон је рекла да је најтежи тренутак дошао заправо након самих преговора.
- Најтеже је било када верујете да сте се дошли до договора, али када то треба и да потпишете, да се формално договорите и објавите свима шта сте урадили. У том тренутку, лако је пронаћи разлог да одустанете или да изгубите живце - рекла је Ештон.
Бароница ипак додаје да се то није догодило.
Ештон каже да верује да је улога међународне заједнице кључна за побољшање односа Београда и Приштине.
- Међународна подршка, посебно из Европе је кључна како би обе стране добиле поверење да могу да крену напред. Постизање споразума је само почетак. Имплементација и спровођење одлука захтева ресурсе, а међународна заједница ће морати да помогне - рекла је Кетрин Ештон.
Бароница је рекла да се нада да ће ускоро видети и фотографију лидера Косова и Србије - ону која ће настати након постизања коначног договора.
- Надам се да ћемо је видети ускоро. Претпостављам да ће бити лидери обе земље са међународном заједницом - предвођеном Европском унијом - која ће тако дати своју подршку свему што је постигнуто - рекла је тада бароница Кетрин Ештон.