"СВАКО ОПЛАКУЈЕ СВОЈЕ МРТВЕ" Ситуација на Косову изазовна и тешка, кључно питање је како стабилизовати СЕВЕР (ВИДЕО)
Догађаји у Бањској потресли су Србију али и регион.
Након последњих трагичних дешавања у Бањској, кључно питање је како стабилизовати север Косова и очувати мир, сматра координатор Националног конвента о ЕУ за поглавље 35 Драгиша Мијачић, додајући да сада главну улогу имају међународни актери како би се страсти смириле и спречили слични инциденти у будућности.
"УЈЕДАТЕ РУКУ КОЈА ВАС ХРАНИ ДЕЦЕНИЈАМА" Гренел жестоко оплео по Приштини због последњих догађаја на Косову
ДАНАС ЈЕ ДАН ЖАЛОСТИ: Србија и Република Српска спустиле заставе на пола копља због трагичних догађаја на Косову
НОВИ НАПАД НА СРБЕ НА КОСОВУ! Мештани Липљана узнемирени, тзв. косовска полиција на терену!
Мијачић за Косово online каже да су дешавања у селу Бањска у недељу заиста трагични и несрећни и подсећа да су данас дани жалости и у српским срединама на Косову, али и у Приштини.
- Свако оплакује своје мртве, осећам и лично обесхрабрење да се овако нешто десило и да је дошло до оваквог инцидента који нас је вратио много година уназад. Сада је кључно питање како стабилизовати север, како остварити мир јер знамо да је и пре овог догађаја било пуно изазова у остваривању мира, креирању безбедности на северу. Са овим биће још теже - навео је.
Сматра да сада кључну улогу, пре свега, имају међународни актери да зауставе сваки вид насиља на северу.
Ипак, потцртава, кључна је улога и Београда и Приштине и то у правцу смиривања страсти и приступања овом догађају на отворен начин, како не би дошло до сличних инцидената у будућности.
Коментаришући изјаву косовског премијера Аљбина Куртија да више ништа неће бити исто након ових дешавања, Мијачић каже да је он, нажалост, у праву.
- Након овог инцидента заиста више ништа није исто. Нама се то можда не свиђа јер чујемо од Куртија, али након овог инцидента, након убиства косовског полицајца, након свих ових трагичних смрти српских младића, више ништа није исто и поставља се питање како наставити даље. Постоји могућност да ће се то наставити кроз полицијску репресију, различите претресе, различите контроле, већи број припадника специјалних полицијских снага - уколико се то деси, опет ће постојати нека реакција, нажалост. Није решење у насиљу, овде је решење у дипломатији, у тражењу мирног, политичког решења - поручио је.
Како додаје, историја нас учи да кроз примену безбедносних и парамилитарних формација не можемо доћи до мира, већ само за преговарачким столом.
- Отуда је и кључна дипломатија и жеља и воља да се створи мир на овом простору - каже Мијачић.
Наводи да ће међународна заједница реаговати након ових догађаја, као и да ће се њихова реакција односити пре свега на притиске према Београду.
- Негде је и Београд одговоран за оваква дешавања, а то се донекле види и кроз комунике који имају и међународни емисари и представници дипломатских председништва и званичници политичког Запада - наводи.
Истичући да је Београд у јако тешкој позицији, Мијачић се осврће и на поновљени захтев председника Србије Александра Вучића представницима земаља Квинте да Кфор преузме безбедносну контролу у потпуности на северу и каже да тај захтев постоји дуги низ година.
- Након овог инцидента нисам сигуран да ће тај захтев бити усвојен, али морају се тражити решења како би се смирила ситуација на терену. Оног тренутка када су српски полицајци изашли из институција, од тог тренутка Срби више нису могли насилним акцијама да решавају било какве проблеме, већ само мирним путем, мирним отпором, демократским средствима и дипломатијом може се тражити повољно решење, а кроз употребу полицијских, параполицијских и било каквих других формација, нико неће добити ништа, а нарочито ништа неће добити Срби на северу Косова - закључује Мијачић.