ЕВРОПСКИ МИНИСТРИ ДАНАС О ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ: На дневном реду дијалог Београда и Приштине, али и политичка криза у БиХ
Министри спољних послова Европске уније расправљаће данас на састанку где ће тема бити ситуација на Западном Балкану, о дијалогу Београда и Приштине, што је прва тачка дневног реда.
У документу, који је припремила Спољнополитичка служба ЕУ, наводи се да последњих месеци "није било напретка у дијалогу, а да је укупна атмосфера око разговора и даље компликована".
КУРТИ ИЗГУБИО ПРИШТИНУ! Болан ударац за премијера тзв Косова
УБЕДЉИВА ПОБЕДА СРПСКЕ ЛИСТЕ! Први резултати локалних избора на Косову и Метохији
ПОЛОМЉЕН КРСТ, ОБОРЕН ЈАРБОЛ, ОДНЕТА СРПСКА ТРОБОЈКА: Огласили се из канцеларије за КиМ после новог инцидента - акт насиља и безумља!
- Фокус мора да се врати на примену још неиспуњених обавеза из дијалога, мора да се поправи атмосфера кроз конкретне позитивне потезе и да се ради на напретку ка свеобухватном споразуму о нормализацији, а тиме и на европској будућости Косова и Србије - наводи се у документу у којем се тражи наставак подршке земаља чланица посредницима у дијалогу Ђозепу Борељу и Мирославу Лајчаку.
А одбијање Приштине да спроведе договорено и да формира Заједницу српских општина, потврђено је и јуче поруком председнице тзв. Косова Вјосе Османи, која је рекла да неће спровести одлуку Уставног суда да манастиру Високи Дечани буде враћена земља. Тиме је јасно показала да Приштина не поштује ни тзв. институције Косова.
Она је реаговала на писање појединих медија да је обећала да ће се спровести пресуда Уставног суда о враћању земље српској светињи, а да ће заузврат "Косово добити позив да учествује на Самиту за демократију који организује председник Џозеф Бајден".
- Косово је заслужило да буде позвано на Самит, јер је демократско. Наши амерички пријатељи нису ти који су икада тражили косовску земљу - навела је Османијева.
Иначе, министри спољних послова разговараће о ситуацији у БиХ, а како су истакли ова земља је у "најгорој политичкој кризи од усвајања Дејтона". Ипак, решење виде у дијалогу унутар БиХ, а у Брисел "није стигао ниједан званичан предлог за евентуално подизање санкција у циљу решавања политичке блокаде у БиХ". Српски члан Председништва Милорад Додик више пута је говорио да ће Република Српска повратити надлежности.