ПЕТ ДРЖАВА ИПАК НЕЋЕ ЛАКО ПРИЗНАТИ НЕЗАВИСНОСТ КОСОВА: Не мењају свој став иако су подржале европски предлог
Као што је столица у УН за Косово неосвојива због Кине и Русије у Савету безбедности, тако је и јединствена ЕУ о питању косовске независности и даље далеко од реалности.
Иако су заговорници косовске независности улагали наде да ће европски план за нормализацију односа Београда и Приштине донети неку нову реалност, стигла је још једна потврда да пет држава ЕУ које не признају независно Косово немају намеру да подлегну притисцима и промене свој став.
ОВО ЈЕ УХАПШЕНИ СРБИН НА КОСОВУ: Златко Арсић (45), отац троје деце из села Ајновце (ФОТО)
КУРТИ ДАЉЕ НЕЋЕШ МОЋИ! Кина и Русија неће дати Косову у УН - столица у Уједињеним нацијама недостижна Приштини
КУРТИ НАСТАВЉА СА ТЕРОРОМ: Ухапшен Србин због наводног ратног злочина из 1999. године
Притисак централе
Из Шпаније је стигла јасна порука да она не мења свој став у вези с непризнавањем независности Косова. На питање упућено шпанском министарству спољних послова, да ли је Мадрид променио став о Косову након што су се Приштина и Београд усагласили о европском предлогу за нормализацију односа, из овог министарства је речено да "питање територије Косова" треба да буде решено дијалогом Косова и Србије, уз посредовање ЕУ.
- Време је да уложимо последње напоре за решавање косовског питања... Резултат састанка од 27. фебруара био је корак напред, али има још посла у смислу постизања споразума о нормализацији односа на основу предлога ЕУ, који је у фебруару поздравио Европски савет. Иако је позитивно што су се и Приштина и Београд усагласили о тексту предлога без икаквих измена, неће бити чврстог договора без јасног плана како ће се он спроводити - рекла је за РСЕ Елена Аљарила Кортезон, саветница за комуникације у поменутом министарству.
Бивши амбасадор Милован Божиновић каже да не треба очекивати промену става ниједне од пет држава које не признају независност.
- Свака од њих држи чврсто овај став из веома озбиљних унутрашњих разлога и под сталним су притиском такозване централе, односно моћних држава ЕУ и САД. Те државе немају лаку ситуацију да одрже свој став. Међутим, у блиској будућности ни код једне од њих не видим вољу да нешто мења. Далеко смо од постизања уговорно регулисаног односа између Београда и Приштине, па самим тим и од ових промена унутар држава ЕУ. Не очекујем у овој ствари ништа велико док се не види шта је имплементациони план. ЕУ би да буде јединствена онако како јединство замишљају најмоћније државе, попут Немачке, Француске, Британије, САД. Међутим, ова ситуација, у којој је пет држава рекло "не, то нису услови под којима ми можемо да признамо Косово", квари представу да је Запад, отцепљењем Косова под познатим околностима, направио велику политичку ствар. Ових пет држава појачава утисак да је то недовршен и насилан посао - напомиње саговорник.
Неће ићи лако
Никола Перишић из Центра за друштвена истраживања каже да је послата јасна порука Приштини да отварање преговора са ЕУ неће ићи тако једноставно.
- У ЕУ се поново испоставило да нема јединства по једној кризној теми као што је решавање статуса Косова. Иако су све државе чланице ЕУ подржале француско-немачки план, јасно је да то не значи да ће чланице које нису признале независност Косова то и учинити. Таква ситуација отежава положај ЕУ и преговоре који су започети између Београда и Приштина. Ово је сигнал да је потребна додатна проактивна улога САД у посредовању приликом проналажења решења које би било прихватљиво обема странама. Подсетио бих да су у свим дуготрајним мировним решењима у Европи последњих деценија учествовале САД. Такође, јасна порука је послата и привременим приштинским властима да отварање преговора са ЕУ неће ићи тако једноставно као што се очекивало, као ни пријем у друге међународне организације. Зато у наредном периоду треба очекивати интензивније састанке представника ЕУ са представницима Београда и Приштина, али у креацији коначног решења треба очекивати доминантну улогу САД - оцењује Перишић.
Позадина притисака
Јединствена ЕУ би спречила отпризнавања
Божиновић подсећа да су очекивања најутицајнијих западних земаља да ће пет држава ЕУ променити став била посебно велика након потписивања Бриселског споразума.
- Било је и притисака и очекивања да ће ЕУ постати јединствена о питању признања. Међутим, то се није догодило и то је веома утицало на чињеницу да је, у међувремену, двадесетак држава променило став и повукло признање независног Косова. Да су Шпанија, Грчка, Словачка, Румунија и Кипар заузеле другачији став, верујем да би настао талас нових признања - објашњава наш саговорник.
ОВЕ ДРЖАВЕ НЕ ПРИЗНАЈУ КОСОВО:
- Румунија
- Словачка
- Кипар
- Шпанија
- Грчка