"ЊЕГОВЕ МЕРЕ СУ ПОПУЛИСТИЧКЕ, ДИЈАЛОГ ПРЕТВОРИО У УПРАВЉАЊЕ КРИЗОМ" Бивши премијер лажне државе оплео по КУРТИЈУ, критикује потезе Приштине на северу
Иса Мустафа сматра ову Владу неозбиљним чиниоцем на политичкој сцени.
Бивши косвски премијер Иса Мустафа изјавио је да је главни циљ дијалога Косова и Србије је постизање међусобног признања, али се под вођством Аљбина Куртија тај дијалог претворио у процес управљања кризом, који води унутрашњој политичкој калкулацији обе стране.
"НЕУКИ СУ, ПРЕТВОРИЛИ СУ КОСОВО У НЕВЛАДИНУ ОРГАНИЗАЦИЈУ" Кључа незадовољство међу Албанцима, све теже оптужбе на рачун Куртија и његове Владе
"ТОК ДИЈАЛОГА ОДРЕЂУЈЕ ФОРМИРАЊЕ ЗСО" Београд оптужио Куртија да блокира примену досадашњих споразума
ШЕШЕЉ И ЧЕДА ОТКРИВАЈУ ШТА ЋЕ СЕ ДЕСИТИ У БРИСЕЛУ: "Курти је окупирао север Косова" (ВИДЕО)
- Основни циљ дијалога Косова и Србије је решавање спорова ради постизања међусобног признања. Са овом владом дијалог је прешао на други колосек, на управљање кризама, који обе стране користе за унутрашњу политичку употребу - рекао је Мустафа за Газету експрес.
Он је навео да је косовска влада у почетку предузимала популистичке акције за проширење суверенитета, које продају "неупућеним грађанима", али се затим повлачила након опомена и санкција међународне заједнице.
Таква политика је потпуно погрешне за Косово, мимо свих стратешких интереса, сматра Мустафа.
Поводом изјаве потпредседника владе Бесника Бисљимија о Охридском споразуму, Мустафа каже да је, уз то признање да је влада одустала од формалног признања и уз недостатак воље за имплементацијом, тај споразум тежи и има непредвидиве последице у односу на споразум из 2013. године.
Навео је и да је од политичког споразума који има за циљ продужење суверенитета, међусобно признавање, чланство и међународно признање, то прешло у споразум за "статус кво".
Додаје и да застоји у процесу дијалога најмање одговарају Косову, већ иду у прилог Србији, да се, како каже, "злочини последњег рата ставе у заборав".
- Косово би што пре морало да врати фокус дијалога на узајамно признање и одустане од идеје да се градоначелници утврде у 'tvrđavama' у општинама, где ниједан грађанин не иде да тражи услуге - закључио је Мустафа.