УСПЕЛА ПОЛИТИЧКА ТРГОВИНА И ПОТПЛАЋИВАЊЕ НА КОСМЕТУ: Вјоса Османи изабрана за председницу лажне државе
Противкандидат Насуф Бејта на крају је добио четири гласа
Вјоса Османи изабрана је за новог такозваног председника Космета. У трећем кругу гласања посланика косовског парламента Османи, кандидаткиња Покрета Самоопредељење, добила је 71 глас посланика, неважећих је било 11 листића. Противкаднидат Насуф Бејта, такође испред Самоопредељења, није добио ниједан глас.
Читаву причу пратили су незрело понашање и озбиљан криминал, карактеристичан за терористичку заједницу којој су САД и Европска унија дале државност, али нису могли да јој дају културу, васпитање и моралне вредности. Наиме, док је данас у току било гласање, локални медији известили су о каубојском понашању посланика - један од њих је усред седнице размењивао поруке са Аљбином Куртијем, док је једна посланица издала своју партију за новац и гласала за Османијеву, због чега је по хитном поступку и избачена из странке.
РОМИ И ГОРАНЦИ ПОСТАЛИ АЛБАНЦИ? Медији јављају да је Курти осигурао гласове за избор "председника Космета"
ОШТРА ОСУДА ИЗ РЕДОВА ТЕРОРИСТА: Космет се налази на непознатом путу, али се зна ко њиме управља
СКАНДАЛ НА КОСМЕТУ, ИСПЛИВАО ПРЉАВИ ВЕШ: Курти и Османи звали два посланика и нудили нагодбу
Ако занемаримо криминалне радње, треба поменути да је у прва два круга гласања Вјоса Османи добила 69, односно 67 гласова, што није било довољно за потребну двотрећинску већину гласова.
У трећем кругу тајног гласања посланика, Османијева је добила довољан број гласова јер Уставни оквир омогућава да се након два неуспела покушаја први терориста Космета изабере уз просту већину гласова 120 посланика.
Поред Вјосе Османи кандидат за назови председника био је и Насуф Бејта, који је на изборима 14. фебруара био на листи Самоопредељења, иначе је раније је био члан Демократског савеза Косова.
Да би неко од њих био изабран, било је потребно најмање 80 гласова у првом или другом кругу гласања, док у трећем може бити изабран са простом већином или 61 гласом, али под условом да постоји кворум и да је у сали присутно најмање 80 посланика.
Очекивало се да би данас гласање могло бити завршено јер су албански медији раније током дана пренели да је Самоопредељење обезбедило 80 гласова за Вјосу Османи.
Председник зграде коју терористи зову скупштином Космета Гљаук Коњуфца на почетку седнице за избор првог терористе констатовао је да је у сали присутно 84 посланика, чиме је обезбеђен кворум за понављање првог круга гласања.
Одмах се приступило гласању. То је био трећи пут да се понављао први круг гласања.
Већину од 81 гласа освојила је Вјоса Османи, али недовољно да би била изабрана за такозвану председницу. Османијева је добила 69 гласова и било је 12 неважећих листића. Бејта није добио ниједан глас.
Кворум за успешан завршетак првог круга гласања обезбеђен је захваљујући Адему Хоџи из горанске, и Фадиљу Гашију, из ромске заједнице. Десет посланика Српске листе нису били присутни, док су остали посланици из мањинских заједница учествовали у гласању.
Иако је опозицини Демократски савез Косова одлучио да обезбеди неопходан кворум у сали, њихова три посланика ни данас нису узела учешће у гласању. То су Агим Вељиу, Авдулах Хоти и Дритон Сељманај.
У гласању је учествовала Аљбена Рашити из Алијансе за будућност Косова, упркос одлуци њене партије да не учествује у избору председнице.
Опозициона Демократска партија Косова није учествовала у гласању, јер за ту партију Османи није личност адекватна за тај положај.
У другом кругу гласања учествовала су 82 посланика, Вјоса Османи је добила 67, Насуф Бејта 4 гласа. Неважећих је било 11 листића.
Посланица Демократске партије Косова Адељина Граиница учествовала је у другом кругу председничког гласања. После првог круга, посланица ДПК Адељина Граинца ушла је у салу заједно са косовским премијером Аљбином Куртијем.
Упркос томе што су били присутни Авдулах Хоти и Агим Вељиу нису учествовали у гласању. Дритон Селманај, на почетку гласања у другом кругу, напустио је салу.