ДВА МЕСЕЦА НА СНАЗИ ЗАБРАНА УВОЗА СРПСКИХ ПРОИЗВОДА: Амбасада САД изнела став да ли ће то негативно утицати на процес дијалога
Из Амбасаде позивају Приштину и Београд да избегну акције које би могле да се протумаче као ескалирајуће и да се одмах врате дијалогу који води Европска унија.
Забрана увоза српских производа на Косово биће 14. августа на снази већ два месеца, а портпарол Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Приштини је тим поводом изјавила да, пошто и Приштина и Београд теже европским интеграцијама, треба да предузму акције "које даље промовишу слободан проток робе преко својих граница, а не акције које га ометају".
АЛБУМ СКАНДАЛА Читаку ударила на лажног премијера као нико до сада: "Оно што смо видели последњих недеља..."
НОВИ ХАОС НА КОСОВУ! “Београд неће толерисати насиље и самовољу”
СРАМНИЈЕ НЕ МОЖЕ Амерички сенатор пљунуо на српске жртве: Подршка Косову 1999. године једна од највреднијих акција САД
- Као што смо раније рекли, подржавамо иницијативе које омогућавају слободан проток робе, услуга и људи, уз јачање владавине права у читавом региону. Пошто и Косово и Србија теже европским интеграцијама, обе земље треба да предузму акције које даље промовишу слободан проток робе преко својих граница, а не акције које га ометају - наводи се у одговору портпарола амбасаде САД за портал Косово онлајн.
Из Амбасаде такође подсећају и на изјаву америчког државног секретара, Ентонија Блинкена, после телефонског разговора са тзв. премијером Косова, Аљбином Куртијем, од 26. јуна, и позивају Приштину и Београд да избегну акције које би могле да се протумаче као ескалирајуће и да се одмах врате дијалогу који води Европска унија.
- Као што говоримо већ неко време, и као што је секретар Блинкен рекао након разговора са премијером Куртијем 26. јуна, позивамо и Косово и Србију да деескалирају тензије, да избегну акције које би се могле протумачити као ескалирајуће и да се одмах врате дијалогу који води ЕУ. Очекујемо да Косово и Србија у потпуности спроведу све своје обавезе из Охридског споразума - наводи се у одговору на питање какав је став САД, да ли ће мера забране за српске производе негативно утицати на наставак очекиваног политичког дијалога Београда и Приштине, с обзиром на то да је изазвала значајне потешкоће за Србе на Косову.