"СРБИЈА ЈЕ НАЈОЗБИЉНИЈА ПРЕТЊА ПО БЕЗБЕДНОСТ КОСОВА" Приштина у страху: Модернизовали су и ојачали војску
Србија и даље остаје најозбиљнија и главна претња безбедности Косова, наводи се у нацрту Стратегије одбране.
У документу се наводи да је тзв. Косово погођено "хибридним ратом Русије", која, додаје се, "заједно са Србијом има за циљ подизање тензија на северу Косова и распламсавање међуетничког сукоба".
"ВУЧИЋ ЈЕ ГОСПОДИН ЊЕТ!" Курти тужан након дебакла у Охриду: Одбио је мој предлог, неће ништа да потпише
НАПАД У ПРИШТИНИ! Куртијев заменик погођен у главу!
"ЗА КУРТИЈЕВУ МРЖЊУ ПРЕМА ВУЧИЋУ НЕМА НИ ЛЕКА НИ ДОКТОРА" Петковић о изјави премијера лажне државе после састанка у Охриду
- Србија је континуирано показивала да има вештине, капацитете и намеру да оствари своје интересе задирањем у интересе и државну безбедност Косова. Србија наставља да синхронизовано користи све своје елементе кроз хибридне методе против Косова - наводи се у Стратегији одбране.
Документ показује и "формулу како званични Београд инструментализује српску мањину и оснажује паралелне структуре".
- На територији Косова користи информативне и економске елементе за инструментализацију српске мањине и јачање паралелних структура, ометајући процес њихове интеграције. Истовремено, Србија наставља да представља директну претњу по безбедност Косова, развијајући, модернизујући и јачајући војне капацитете, као и њихово позиционирање дуж границе са Косовом - наводи се у Стратегији.
У нацрту Стратегије одбране се наводи да различите активности, кроз тајне операције, представљају реалну опасност за државу и институције Косова.
- Утицај и дезинформисање информативно-безбедносних служби држава и недржавних актера представљају растућу претњу. Ови актери користе скуп алата и механизама (финансирање криминалних структура, невладиних организација, информациони алати), као и као обавештајне операције за наношење штете имиџу и интересима Републике Косово - наводи се у Стратегији одбране.
Додаје се да директна војна претња Косову није у потпуности отклоњена, али се оцењује да је та могућност смањена након интеграционих процеса земаља региона у НАТО и ЕУ.
У том правцу, према овом документу, остаје суштинско присуство НАТО-а и ЕУ на Косову, као и развој косовских капацитета у области безбедности и одбране.