НЕЋЕ БИТИ ЛАКО ПОСТИЋИ ДОГОВОР! Десет година Бриселског дијалога: "Не смемо нашој деци да оставимо нерешени проблем КиМ!"
Свеобухватни споразум неће бити лако постигнут.
Ни Европска унија тренутно нема никакав подстицај да понуди ни Београду ни Приштини.
Вирус Х5Н8 веома смртоносан: Уклоњена живина са десет фарми на КиМ због птичјег грипа
СРБИЈА СПРЕМНА ДА ОДГОВОРИ НА ПРОВОКАЦИЈЕ: Петковић ставио до знања шта је циљ преговора, Куртију се кваре подмукли планови
ПОДМУКАО ПОТЕЗ ЛАЖНОГ ПРЕМИЈЕРА! За Брисел спремио РЂАВ СЦЕНАРИО - доводи ову жену да на поган и дрзак начин саботира преговоре
Наставак дијалога Београда и Приштине неће бити нимало лак, као што уосталом ни досад није било једноставно, оцењују саговорници Курира. Додају да неки резултати јесу постигнути, али да неће бити лако доћи до свеобухватног споразума две стране. Ипак, потребно је, како наглашавају, наћи решење и будућим генерацијама не остављати замрзнути конфликт.
Могло је много више
Сузана Грубјешић из Центра за спољну политику, коментаришући читаву деценију дијалога, каже да је необично што се за то време није постигло нешто више. - Иначе се много тога постигне за толики временски период, а ми смо још увек далеко од зацртаног свеобухватног споразума Београда и Приштине. Иако по природи нисам песимиста, сада заиста не мислим да ће у неком скоријем периоду доћи до договора две стране, јер су становишта и гледишта врло удаљена, а Европска унија нема шта тренутно да понуди, никакав подстицај ни Београду ни Приштини - каже Грубјешићева.
Укључивање Сједињених Америчких Држава у дијалог сматра пак помаком. - Могуће да ће, уз свој прагматизам, САД успети да помогну да се дође до компромисног решења, којим би се ставила тачка на тај велики проблем. Колико сам схватила, од Приштине се очекује да пристане на тешке компромисе, што дословце пише и у честитки коју је Вјоси Османи приликом избора за председницу Косова послао амерички председник Џозеф Бајден. Нарочито зато наглашавам амерички прагматизам, који може да помогне ЕУ уколико се буде ишло у том правцу - сматра она.
Грубјешићева истиче и да ситуација никада није била лака јер, како каже, са отцепљеним делом своје територије морате да постигнете неки договор. - То од почетка није било лако. Не могу да упоредим степен кад је било лакше, јер откад је Косово прогласило независност, не престају притисци на Србију да се проблем реши, а од тада до данас Приштина жели само једно - независност и признање - закључује она.
Није се много одмакло
Да ситуација ни пре десет година није била лака, а ни данас није, те да се није знатно одмакло с почетне тачке, сматра и председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун.
- Јесу постигнути неки бриселски споразуми и део је реализован, али најбитнији - а то је ЗСО - није. Но, не може се рећи да није остварен неки резултат. Рецимо, успели смо да се делимично побољша безбедност српског народа на КиМ, иако су настављени етнички мотивисани напади на Србе. Такође, Срби су преузели самоуправу у 10 општина и учествују у косовској полицијској служби, у судовима и тужилаштву, иако није до краја имплементирано све то, а није формирана ни компанија која би се бавила дистрибуцијом електричне енергије. Све у свему, нешто је урађено, али најважније ипак није - наводи Дрецун.
Истиче да је ситуација веома сложена пред предстојећи наставак разговора. - Понашање Приштине показује да ће се тешко доћи до договора - оцењује Дрецун.
Осврћући се на досадашњи ток дијалога, саговорник Курира подсећа да је пре постизања првог споразума било критичних ситуација, где су интервенисале и САД притиском на Приштину.
- Ту је и период када су увели таксе од 100 одсто на српску робу и одбијали наставак дијалога, па упади полиције на север Косова и хапшења... То су биле баш тешке ситуације, иако је с њима све време тешко - каже Дрецун.
Разговор, а не насиље
Директор владине Канцеларије за КиМ Петар Петковић поручује за Курир да се Београд показао као кредибилан партнер у дијалогу, јер сматра да је важно да се сви наслеђени проблеми решавају за преговарачким столом.
- Ако немамо дијалог, имамо инциденте на терену и замрзнути конфликт, који не желимо да оставимо нашој деци. Међутим, Приштина већ пуних осам година, прецизно 2.975 дана, не испуњава своје обавезе, од којих је главна формирање Заједнице српских општина. Због тога је имплементација претходно постигнутих предуслов успостављања поверења без ког нема ни суштинског напретка у дијалогу. На дату реч Приштине, без конкретних резултата, нико више не верује и зато ЕУ, као посредник у дијалогу, мора да покаже свој кредибилитет како би се осигурала пуна примена досадашњих споразума - јасан је Петковић.
Александар Вулин
Албанци би били најсрећнији да Срби не постоје
Председник Покрета социјалиста и министар унутрашњих послова Александар Вулин каже да није оптимиста пред наставак дијалога Београда и Приштине у Бриселу. Оцењује да би косовски Албанци били најсрећнији када Србија и Срби не би уопште постојали.
- За нас је потпуно свеједно да ли је на власти Тачи, Курти, Харадинај или неко други. Они ће увек имати однос према Србији и Србима такав да би било најбоље да Србије и Срба нема. Тамо где се Шиптари апсолутно питају, Срба нема - казао је Вулин.