ПАНИКА У ПРИШТИНИ, СРБИЈА ИХ САТЕРАЛА У ЋОШАК! Тзв. Косово повлачи паничне дипломатске потезе, плаше се једне ствари
Србија наставља да се бори за оно што нам с правом припада
Стручњак за међународне односе Авни Мазреку сматра да Србија и током мораторијума који је договорен у Вашингтону није престала да лобира за отпризнавање Косова, нити је прекинула дипломатске контакте са појединим земљама како би могла да интервенише у случају интеграције Косова у појединим међународним организацијама, преноси Љајми.
КУЛУТУРОМ ПРОТИВ УВРЕДА: Јапанска виолинисткиња ИЗВЕЛА музичку нумеру испред манастира ВИСОКИ ДЕЧАНИ - огласила се Виола фон Крамон
УДАР НА ДЕЧАНЕ! Српска светиња на КиМ је трн у оку приштинским властима
ЗАПАД ОПРЕМА ЛАЖНУ ДРЖАВУ ЗА РАТ! 2025. година кључна за изазивање хаоса, Приштини стиже тешко наоружање
По његовом мишљењу, главни циљ Србије је да смањи могућност чланства Косова у међународним организацијама јер је чланство у тим организацијама доказ државног суверенитета. Мазреку подсећа да је недавно министар спољних послова Никола Селаковић рекао да је десетак држава спремно да повуче признања Косова.
- Централни фокус Србије, односно спољне политике Србије је да спречи чланство Косова у међународним организацијама, зашто ја кажем у међународним организацијама, јер је чињеница да су данас међународне организације оне у којима се артикулише суверенитет државе. Али, иако је постојао мораторијум, дипломатски контакти Србије са земљама које су оклевале да признају независност Косова, као и са онима које нису баш убеђене да су требале да признају Косово, никада нису престали, а последице по нас и резултате по Србију видећемо наредних дана - рекао је Мазреку за Љајми.
Он је додао да одговор Косова на ову ситуацију види у јачању веза са пријатељским земљама, чак и према његовим речима, са земљама које оклевају и још увек "сумњају" у своју одлуку о признавању Косова.
- Косово може да одговори на све ово тако што ће ојачати дипломатске везе са својим пријатељским земљама, односно са земљама које имају утицај, са земљама које се евентуално колебају и са земљама које сумњају у признавање Косова јер може доћи до повлачења признања Косова - објаснио је Мазреку.
Што се тиче косовске дипломатије, Мазреку је каже да би њу требало да чине искусне дипломате и политичари.
- Дипломатском сектору је неопходна консолидација јер сада изгледа као област у којој се само запошљавало без икаквог принципа како би се ублажила незапосленост. Тако је од проглашења независности и то се мора променити - додао је, између осталог, Мазреку.
Мазреку не види недавна отпуштања и именовања амбасадора као добре и позитивне "у одбрани од штете коју је Србија нанела интересима Косова".