СВЕШТЕНИКЕ ЗАБРИЊАВА СВЕ ВЕЋИ БРОЈ ОТКОПАНИХ ГРОБОВА: Срби за Задушнице обишли гробља на Косову и Метохији (ВИДЕО)
На уређењу православног гробља у Липљану преосталим Србима у овом граду помажу комуналне службе општине Грачаница
Стање на православним гробљима у појединим срединама на Косову и Метохији у односу на претходне године је боље, очишћена су од корова, порушени надгробни споменици су најчешћи призор, али све више има ексхумираних гробова.
Mozzart нуди највеће квоте на свету: РБ Лајпциг 1,80, Бешикташ 1,45, Барселона 1,60!
УДАРИО ГРЕНЕЛ НА ИШИНГЕРА: Не утишавајте хомосексуалце и дајте да проверимо ко је шта урадио за Космет
Палмер најавио ХИТНУ СТВАР у дијалогу са Приштином: САД стао на страну ЕУ, критика лажној држави поново на списку!
Обиласком гробова и паљењем свећа преминулим прецима и рођацима Срби из Липљана обележели су Задушнице. Православно grobllje у том граду где је остало да живи око стотину српских породица до сада је у више наврата скрнављено.
- Има порушених споменика док су неки обновљени. Стање је веома лоше. Не знам како ће све ово опстати даље. Некада је Липљан био пун душе. Нема више тога. Није исто као што је некада било - казала је Ружица Витковић из Брњице која је дошла да обиђе гробове оца и стрица.
Расељени Срби све чешће откопавају и односе тела покојника у ужу Србију. Услуге ископавања и транспорта износе до 2.000 евра. Највише таквих случајева је на већим православним гробљима попут Приштине и Косова Поља.
Десетак Срба обишло гробље у Приштини
На градском гробљу у Приштини десетак расељених Срба из тог града обишло је гробове својих преминулих за Задушнице.
Организованог доласка расељених није било. Приштински парох Станиша Арсић каже да је мали број људи вероватно последица актуелне пандемије, али и да забрињава што је све више оних који се одлучују да посмртне остатке покојника преместе на гробља у централној Србији.
- Гробље је у доста солидном стању у односу на остала гробља на КиМ која су разрушена, разорена, преорана фактички. Доста споменика има поломљених и разрушених. Служба која врши чишћење гробља на неки начин се труди да мало доведе у ред онако како ово гробље треба да изгледа - изјавио је Арсић.
Липљански парох Драгиша Јеринић каже да на локалном православном гробљу није такав случај.
- Није до сада било ексхумације и према мојим сазнањима није било ни раније. Ми ћемо да се противимо ако неко изрази жељу да ексхумира гроб. Ако дозволимо да један крене са ексхумацијом, а то се најчешће дешава да се црква не пита, онда долази до једног од већих проблема да дођемо у ситуацију да и Албанци ископавају гробља, а да ми немамо информације - рекао је Јеринић.
Парох је упутио апел верницима да не ексхумирају гробове.
- Ја лично као свештеник у Липљану нисам за то да се гробови ископавају. Они који су морали да се одселе знају своје разлоге из којих се иселили и немају потребе да исељавају покојнике. За ово време које сам овде, мештани Липљана и наши верници имају поштовање према покојницима. Труде се да дођу, не само за Задушнице, већина њих који овде живе самоиницијативно се организују да споменике и гробља која припадају њиховим породицама уреде - казао је Јеренић.
На уређењу православног гробља у Липљану преосталим Србима у овом граду помажу комуналне службе општине Грачаница.