КОСОВСКИ АЛБАНЦИ ТРАЖЕ ДЕО ЦРНЕ ГОРЕ: Тврде да им је отета једна од најлепших обала, поднели тужбу у Стразбуру
Део који је под спором, привремено не може да се отуђи.
Косово би да преко Црне Горе изађе на море. Тачније, путем увале Каменово на Будванској ривијери око које Приштина већ дуже од деценије безуспешно води спор како би доказала да је некадашње одмаралиште изграђено у залеђени плаже власништво ''грађана Косова''.
ОД КОРОНЕ ПРЕМИНУО НАЈМЛАЂИ ПАЦИЈЕНТ НА КОСОВУ: Шеснаестогодишњак није победио битку са вирусом
КОСОВО ЋЕ ИЗДАТИ САМО КУКАВИЦА: Сећате ли се говора владике Атанасија на сахрани Амфилохија! (ВИДЕО)
ПРИЗНАЛИ ИХ, АЛИ СЕ КАЈУ: Две велике земље не подржавају Космет у међународним организацијама, а чак пет гласа против
Поднели су и жалбу Апелационом суду Црне Горе, али и тужбу Међународном суду у Стразбуру.
Иако од Приштине до Драча у Албанији новим аутопутем до Јадрана могу да стигну за четири сата, не одустају од, како тврде - свог парчета црногорске обале.
Косовска агенција за приватизацију, наиме, тврди да је 33 хиљаде квадрата земљишта у залеђу Каменова, једне од најлепших плажа не само у Црној Гори, на коме се налазило косовско синдикално одмаралиште, била имовина државног предузећа ДП ''Рекреатурс'' из Приштине.
Током 1999. године, четири радника тог предузећа српске националности, како наводе у Агенцији, захваљујући документацији коју су поседовали, пререгистровали су ДП ''Рекреатурс'' из Приштине у ДП ''Рекреатурс'' Будва и сву имовину укњижили на будванско предузеће.
Пошто је Основни суд у Котору одбио тужбу косовске Агенције за приватизацију она је поднела жалбу Апелационом суду.
Како ових дана пишу медији у Црној Гори, Агенција за приватизацију чека и на изјашњавање Међународног суда у Стразбуру где су поднели тужбу.
Фирма ''Рекреатурс'' Будва је у међувремену приватизована. Купац је 2002. године била је „Атлас група“ некадашњег тајкуна од поверења Мила Ђукановића, сада одметнутог Душка Кнежевића.
У катастарској евиденцији црногорске Управе за некретнине, међутим, пише да је комплекс од готово три и по хектара на коме се некада налазило косовско одмаралиште својина Црне Горе, а коришћење је уписано на фирму ''Рекреатурс''.
Током протекле деценије спорења о власништву над 3,3 хектра у залеђу Каменова, од некадађшњег одмаралишта су остале само оронуле бараке радничког одмаралишта у које су се 1999. године уселиле избеглице са Косова и Метохије. Након покушаја њиховог насилног исељавања, избеглице су прихватиле да напусте бараке, уз накнаде које су договорили са будванским ''Рекреатурсом''.
Како ствари сада стоје, Приштина и Подгорица ће се око Каменова још ћерати, али уз слабе шансе самопроглашеног Косова да преко Црне Горе добије излаз на море.
Поготово што Каменово потражују и мештани, тврдећи да им никада није исплаћена накнада за експропријацију земљишта, односно да им је готово половина земље отета и на њој изграђено одмаралиште, због чега већ више од деценију воде судску борбу за повратак ђедовине.
Зато је Основни суд у Котору још пре 15 година донео привремену меру забране отуђења, располагања и оптерећења земљишта које је предмет спора.