"КУРТИ ЋЕ ОТИЋИ ПРЕДАЛЕКО" Бивши амбасадор САД ударио на лажног премијера и ЕУ: Дозвољено му да игнорише обавезе
Бивши амерички амбасадор Вилијам Монтгомери сматра да међународна заједница Владу Србије ставља у немогућу позицију, инсистирајући на наставку дијалога, а да нису у стању да натерају приштинског премијера Аљбина Куртија и Албанце да поштују већ одавно постигнуте договоре.
Монтгомери уз то додаје да би Курти управо због тих уступака које му запад чини могао да оде предалеко и изнуди реакцију Београда коју ни Србија ни свет не желе, и оцењује да ће одговорност за свако потенцијално насиље, бити на ЕУ и САД.
КАКВЕ ОПАСНОСТИ СРБИЈА МОЖЕ ДА ОЧЕКУЈЕ ОД КУРТИЈА? Орлић најавио - одржава се седница Скупштине Србије о Косову
ВУЧИЋ НАСТАВЉА БОРБУ ЗА КОСОВО: Лајчак и Ескобар сутра у Београду, следе важни састанци са председником
КУРТИ ОПЕТ УХВАЋЕН У МАСНОЈ ЛАЖИ! Петковић: У свом милитантном уму спреман је на све само не на дијалог и компромис
- Ако актуелна политика ЕУ/САД настави да одобровољава Куртија, одговорност за свако потенцијално насиље које се деси је на њихову душу - оценио је амерички дипломата.
Монтгомери тако одговара на питање како види улогу САД и резулате дијалога у Бриселу, и шта може да се очекује до 1. септембра за када је одложена примена одлуке о таблицама и личним документима.
Каже и да није оптимистичан.
- Бојим се да међународна заједница Владу Србије доводи у немогућу позицију, јер нисам сигуран да је међународна заједница свесна утицаја својих поступака - рекао је Монтгомери.
Какву врсту "дијалога" могу да очекују када Куртија и Албанце не натерају да поштују већ одавно постигнуте договоре у дијалогу, пита он и констатује: "Зашто би Влада Србије правила даље уступке када је Куртију дозвољено да игнорише претходне обавезе".
Проблем је, како наглашава, у томе што је Курти изузетно опасан и што изгледа тако да ће вероватно "прорачунато или из глупости" отићи предалеко и тако изнудити снажну реакцију Србије што она не жели, као што не жели ни међународна заједница.
- Али то се наставља како би се Курти смекшао. Зашто? Зато што САД и већина земаља ЕУ желе да Србија призна Косово као независно у садашњим границама. То је прави циљ - навео је Монтгомери.
Проблем је, како наглашава и у томе што ЕУ не схвата да је њена "дивна мека моћ" у овом слуцају потпуно неефикасна.
- Да би то функционисало, ЕУ би требало да отвори и затвори сва друга поглавља и да се тек онда бави Косовом када ће се назирати крај путу ка чланству у ЕУ - сматра Монтгомери.
Подсећа да у оваквим околностима нико у Србији нема ниједан разлог да верује да је чланство у ЕУ уопште близу.