АЉБИН КУРТИ ИЗМЕЂУ ПАТЕТИКЕ И МАШТЕ: Са ПРЕТЊИ прешао је на ЛАЖИ и КЛЕВЕТЕ упућене Србији, измишља АТЕНТАТ и ИНВАЗИЈУ, а све то због РЕЈТИНГА
Изјаве Аљбина Куртија су претходних дана прешле сваку меру.
Самозвани премијер привремених приштинских институција, Аљбин Курти, почео је причу о наводном атентату, који у Скопљу, Београд спрема на њега, измишљао теорије завера које, наводно, Србија планира на његову штету, у чему му се придружио и Еди Рама, премијер Албаније и потврдио да би у том случају Тирана стала уз њега. Све речено демантовали су македонски званичници.
СУМЊИВА СМРТ У УРОШЕВЦУ: У мотелу пронађено тело мушкарца, са њим била жена која је у бекству
ВИОЛА ГУРНУЛА ПРСТ У ОКО КУРТИЈУ Гренел објаснио шта ово значи
ВУЧИЋ О ИЗЈАВАМА ИЗ АЛБАНИЈЕ: Не знам ко би то нападао Косово, замислите да је неко од нас то рекао, чули бисте грмљавину увреда
Изјаве су се изређале у претходних пет дана, а иза њих се крије, како оцењују аналитичари у Београду и Приштини, тежња Куртија да повећа популарност и испуни дато обећање о државности.
Срећко Ђукић, бивши дипломата, оцењује да се Куртију жури још и да заокружи "независност", да он понесе ту "славу".
- Тензије на Косову и око Косова трају дуже времена, пар задњих година. Повода за њих је низ, од таблица, до оставки, избора, барикада, нових председника општина, заузимања севера Косова, Бањске, до суспензије динара, наоружавања Приштине. Дакле, повода за појачану реторику, за јачање тензија, има више него довољно. Нервоза је на све стране - истиче Ђукић.
Рамина изјава је, како каже, врло опасна.
- То је претња регионалној стабилности. Албанија као чланица НАТО не би смела да се на тај начин поставља. Зна се ко гарантује безбедност Косова, Кфор. Не суседи, укључујући Албанију. Мислим да ова изјава враћа далеко уназад билатералне односе са Албанијом. А верујем да Ентони Блинкен, шеф Стејт департмента, није случајно у Тирани - каже Ђукић.
Фатмир Шехоли, политики аналитичар и директор Института за афирмацију међуетничких односа из Приштине, сматра да се иза свих изјава Куртија крије жеља да подигне рејтинг.
- У принципу гледајући, историјски сви лидери укључујући и у Србији и у региону, када имају пад популарности нађу неку јако помпезну вест која може да има сентименталан утицај код бирача и код народа. МУП Северне Македоније је званично обавестио јавност да није постојао никакав покусај атентата на Куртија. Питање је да ли Курти верује премијеру Северне Македоније који је Албанац (Талат Ђафери) или верује у писању неких људи у платформи "телеграм", то ћемо констатовати ако се буде отворила отвара истрага око плана за атентат на Куртија - напомиње за "Блиц" Шехоли.
Све ове спорне изјаве праћене су жестоким критикама високих званичника САД и ЕУ због Куртијеве упорности да не одустане од одлуке о укидању динара. Најоштрију је послао помоћник америчког државног секретара Џејмс О'Брајен оценом да је Приштина довела у питање партнерство са САД, додајући да би требало да повуче ту одлуку.
На то се ослања и Ђукић и оцењује да је то та једна ствар може да охрабрује - чињеница да је међународна заједница уочила то заоштравање ситуације.
- Остаје да видимо да ли ће она предузети неке кораке. У то убрајам и посету шефа високог званичника САД Ентонија Блинкена Тирани. Без интервенције САД ситуација може да измакне контроли а онда је сукоб неминован. Не треба понављати да за тако нешто постоји заиста довољно потенцијала. Уверен сам да томе доприноси и редовни дисконтинуитет у дијалогу под окриљем Брисела - напомиње Ђукић.
Осврћући се на изјаву о инвазији, Шехоли истиче и да су процене међународних фактора на Косову минималне за такав покусај.
- Што се тиче Раме, није ништа ново изјавио, већ оно што је рекао и раније. Све ове изјаве само заоштравају односе Албанаца и Срба на Косову и тиме ништа не решавамо. Имаћемо "замрзнут конфликт" који ће да траје све до избора у Америци, када ће нова администрација САД "турбо" дипломатијом учинити све да реши проблем Косова и Србије. До тада, бићемо сведоци оваквих изјава које су за унутрашњи маркетинг и Косова и Србије - закључио је Шехоли.
Последња у низу је Рамина изјава, који је рекао да би Албанија стала у одбрану привремених приштинских институција у случају да се исцрпе дипломатске опције и употреби оружје и додао да се моли да до такве ситуације не дође.
- Ако до тога дође, Албанија ће дефинитивно стати уз Косово. Нема сумње да је Албанија стајала, стоји и стајаће уз Косово у сваком случају, чак и ако, не дај Боже, ствари дођу дотле да се више не прича, већ да се користи оружје - рекао је Еди Рама за телевизију АТВ.
Три дана раније, сванула је Куртијева тврдња да председник Србије Александар Вучић није потписао Бриселски споразум како би оставио отворену могућност "инвазије" на Косово и Метохију.
- Потписивање споразума између Косова и Србије хитније је него икад. Споразум који имамо није потпун, јер нам је потребан бонафиде споразум да бисмо имали легитимитет и његову имплементацију. Непотписивањем, Вучић задржава отворену опцију инвазије на Косово. Не видим никакво друго суштинско значење овог одбијања потписивања, осим овога, они желе да ова врата остану отворена, како би имали друге прозоре да се врате и понове агресију - рекао је Курти.
Курти је 10. фебруара, током састанка који је имао са сестринским партијама социјалиста у Скопљу, рекао да је добио информације о бројним претњама од појединаца и структура "које имају корене у званичном Београду“, преноси данас РТК и додаје да постоје информације о покушају атентата на Куртија.
Извори из безбедносних институција на Косову рекли су за РТК да су одмах после седнице Савета безбедности УН добили податке да Србија покушава да изврши атентат Куртија у Скопљу.
Портпарол македонског МУП-а Тони Ангеловски рекао је да није било покушаја убиства Куртија. Он је рекао да је полицијско обезбеђење Куртију одређено по правилима и протоколима.
Србија Данас/Блиц/Данијела Луковић