"КУРТИ ЈЕ ТЕЖАК ПРЕГОВАРАЧ" Гренел о преговорима у Бриселу: Позивамо Белу кућу да се укључи у дешавања на Балкану
Ричард Гренел, бивши изасланик Председника Трампа за преговоре између Приштине и Београда, обраћа се јавности поводом преговора у Бриселу.
Гренел је рекао да је разочаран напретком разговора у Бриселу, и да је Трампов циљ био да се постигне коначно решење на Балкану, како би све земље могле да се окрену економском напретку.
- Ми смо мислили да Америка мора имати главу улогу, и да је немогуће без Америке постићи било какав дуготрајан договор. Сада видимо да Бајденова администрација не ради довољно по том питању. Сада је потребно да Америка преузме вођство, и волели бисмо да видимо да Бајденова администрација постави представника за преговоре Србије и (тзв.) Косова - рекао је Гренел.
"КУРТИ СЕ ПОЗИВАО НА ХАГ" Ево шта је премијеру лажне државе главни аргумент за дестабилизацију на КиМ
"ВУЧИЋ НЕЋЕ ДОЗВОЛИТИ ДА СЕ ЗАТРЕ КЛИЦА СРБА НА КИМ!" Петковић поручио: Председник у Бриселу бранио Устав наше земље
ПРОВОКАЦИЈА БЕЗ ПРЕСЕДАНА УЗНЕМИРИЛА СРБЕ: У Косовској Митровици освануле заставе ОВК и "Велике Албаније" (ВИДЕО)
Он тврди да Европљанима треба америчка помоћ, и да се то најбоље види на примеру Украјине.
- Ми позивамо Белу кућу да се укључи у дешавања на Балкану. Све што је Америка предлагала Куртију, било је одбијано. Курти је тежак преговарач, али он мора да схвати да и он мора да предложи неке идеје - казао је бивши амерички дипломата.
Сада имамо једнострани потез од стране Куртија, по питању таблица и докумената, додаје политичар.
- То није добар потез, и ја позивам Куртија да преговара како би се остварио напредак. Има начина да се постигне решење, и ја мислим да би Америка требала да понуди и Београду и Приштини заједничко прихватање регистарских таблица - казао је он.
Гренел истиче да се сада опет налазимо у клопци, и да после 20 година сви морају да буду свесни да су инвестиције главне, као и запошљавање и економски напредак.
Бивши дипломата је на питање српске новинарке из Вашингтона Ксеније Павловић Мекатир рекао да за Бајденовог изасланика за преговоре Београда и Приштине мора бити постављен неко коме амерички председник верује.
- Има много људи који могу на такав начин да разговарају са председником, и ја мислим да ти људи сами морају да се јаве. Сматрам да морамо да престанемо да шаљемо "роботске" изјаве из Беле куће, сада нам је потребна дипломатија са "мишићима". Бајден је председник, и он мора да предлаже решења - казао је Гренел.
Он је причао и о јучерашњим преговорима у Бриселу, и упутио поруку за Београд.
- Оно што се јуче десило је да је Курти одбио све што су предложили ЕУ, све што су предложили САД и Београд. Ја позивам Србе да имају стрпљења. Њихова економија је изузетно јака, и они имају више да изгубе.
Гренел је такође критиковао ЕУ, зато што су дозволили да се јучерашњи преговори Београда и Приштине заврше, а да није заказан датум нове рунде преговора.
- Понестаје нам времена, и људи на Балкану заслужују да добију пажњу и ЕУ и Америке. Јасно је да тренутно не постоји план акције, али надам се да ће бити заказана нова рунда преговора. Али то не значи да ће се постићи договор. Већ морају бити предлагане идеје и постизани договори - казао је он.
Бивши амерички дипломата је рекао да се поновним покретањем преговора и непоштовањем раније договореног, попут оснивања Заједнице српских општина, поништава напредак.
- И Тачијева и Хотијева влада су одговорне за то. Зато позивам Американце да почну да инсистирају на поштовању свега што је договорено - казао је он.
Гренел понавља да се он залаже да се Србија удаљи од Русије и Кине ка Западу.
- Надам се да ће Србија увидети да ће, када се приближи Западу, видети пораст запошљавања и економски напредак. Капитализам је најбољи систем на свету - додао је он.
Бивши амерички дипломата каже да је забринут због ескалације по питању таблица, и да је увек био против једнострано донетих одлука.
Гренел је потом говорио и о процесу против Хашима Тачија у Хагу, тврдећи да се процес против бившег вође терориста ОВК води зато што је преговарао са Доналдом Трампом.
- Ја мислим да докази морају бити прецизни, и да све морају радити судови на (тзв.) Косову - додаје бивши амерички дипломата.
Он је рекао да подржава идеју отвореног Балкана, са малим "О", и да подржава повезивање земаља на Балкану.
- Скептицизам који показује Курти по питању Отвореног Балкана, ток конкретног процеса, мора да се превазиђе. Ја мислим да уместо специфичног "НВО" концепта Отвореног Балкана, морамо да радимо на истинском отварању Балкана и повезивању земаља - закључио је Гренел.