КУРТИ КРЕНУО У "ЛОВ" ПО ПОДОБНЕ СРБЕ: Премијер лажне државе има НОВИ ПЛАН након напуштања институција Срба
Премијер такозваног Косова Аљбин Курти размишља о томе да у четири српске општине на северу постави координаторе као замену за председнике општина који су листом поднели оставке током сложног и истовременог изласка наших сународника из свих институција лажне државе.
Како сазнају медији, власти у Приштини имају и ову опцију у игри, иако су свесне да би тиме само долили уље на ватру, јер је само Куртијева најава да ће бити одржани избори у Северној Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку изазвала неподељен отпор међу српским становништвом који одлучно одбацују излазак на биралишта.
Иако по тзв. косовском Уставу приштинска администрација има права да распише изборе у српским општинама на северу Космета, мало је вероватно да би тај сценарио успео будући да се постављају питања ко би на њима учествовао, како би се гласање спровело на терену без општинских изборних комисија, укључујући и банална техничка питања попут оног - где би бирачке кутије биле постављене?
АМЕРИКА ОТПИСАЛА ЛАЖНУ ДРЖАВУ? Вашингтон одлучио да "казни" Куртија
УДАРИЋЕ НА СРБЕ НА АРАНЂЕЛОВДАН: Курти нема намеру да стане, премијер лажне државе спрема казне
АЛБАНЦИ НА КОСОВУ НЕЗАДОВОЉНИ КУРТИЈЕМ! Заставе САД и прозори обојени у црно - ОВИМ потезом се успротивили тзв. премијеру
Пошто су му велики недељни народни скуп у Митровици и компактни излазак из институција срушили преко ноћи сан о суверенитету на целој територији Косова, Курти је у игру убацио и причу о координаторима. Они би били бирани из редова Албанаца и фактички би управљали "на даљину" пошто им Срби сигурно не би дозволили приступ лакалним органима.
Пред Куртијем се отворило и питање како у Скупштини да надомести одлазак десет посланика Српске листе. Иако њихови гласови у парламенту нису пресудни за опстанак владајуће већине, ипак без њих не могу да се мењају и усвајају важни закони, као и Устав самопроглашеног Косова.
Прву могућност коју сада има Курти јесте да десет упражњених места "додели" посланицима СЛ који су приликом расподеле мандата остали "испод црте". Друга опција је противзаконита, а подразумева да посланичке књижице понуди другим српским странкама које су учествовале на прошлим парламентарним изборима. Управо зато Курти је већ, према сазнањима медија, кренуо у "лов" на подобне Србе који би заузели поменутих десет места.
- Ми смо се вратили десет година уназад. Ситуација је данас иста као и 2013. године, јер ми немамо ниједног Србина у институцијама на северу Косова и Метохије чак ни у администрацији - истиче Далибор Јевтић, потпредседник Српске листе и градоначелник општине Штрпце.
Он појашњава да је закон јасан и да се након подношења оставки српских посланика упражњена места попуњавају следећим кандидатима по редоследу на листи.
- Пошто готово сигурно знам да следећи кандидати на нашој листи неће прихватити да буду посланици, прописи кажу да би свако уступање њихових мандата некој другој политичкој опцији било противзаконито. Али, познајући представнике власти из Приштине верујем да су они спремни да мандате Српске листе понуде по свом нахођењу - напомиње Јевтић.
ИЗРЕКЛИ 900 ОПОМЕНА, СЛЕДЕ КАЗНЕ
Премијер тзв. Косова Аљбин Курти рекао је да је број опомена изречених Србима због таблица које нису пререгистроване на РКС прешао 900, преноси Клан Косова.
- Данас је прекорачен број од 900 опомена изречених српским грађанима који имају нелегалне регистарске таблице. После 21. новембра треба да се примењују новчане казне - рекао је Курти.
За мањине резервисано 20 места
И док Куртијеви опоненти, представници албанских политичких странака према писању медија на албанском, тврде да премијер привремених приштинских институција нема план за превазилажење политичке кризе, према незваничним сазнањима "Новости", Курти је последњих дана имао тајне састанке и са појединим Србима али који како се сазнаје немају "политичку тежину" међу својим сународницима. Иначе, у тренутном сазиву парламента који има 120 места , Куртијево "Самоопредељење" има 57 мандата, Демократска партија Косова Хашима Тачија има 19 посланика, Демократски савез Косова има 16 посланичких места, Харадинајева Алијанса за будућност Косова има осам посланика док је 20 резервисано за посланике из редова мањинских заједница.