КУРТИ ЗАКУЦАО ПОСЛЕДЊИ ЕКСЕР У САНДУК! Сведочимо краху европске политике озваничене Немачко-француским планом!
Доцент Факултета политичких наука оценио је данас да састанак на високом нивоу у оквиру дијалога Београда и Приштине следеће недеље има само "симболичан карактер" и за циљ има да се покаже да дијалог "није мртав".
-Тако би се показало како дијалог није потпуно мртав и да ипак постоје покушаји европских званичника да се дође до неког компромисног решења - рекао је Сурлић за Танјуг.
Он је нагласио да је дијалог већ дуго у застоју, пре свега због одбијања владе у Приштини да на терену отпочне формирање Заједнице српских општина (ЗСО).
-Рекао бих да сведочимо заправо краху једне Европске политике која је била озваничена Немачко-француским планом и подразумевала је наметнута решења и ЕУ као трећег актера, који ће директно учествовати у дијалогу између Београда и Приштине, који ће гарантовати да ће се договорено и спроводити на терену - наводи он.
Према његовом мишљењу, договора нема, као ни усаглашености две стране који су то први потези који би требало да буду повучени.
-Имамо и европски предлог за статут Заједнице српских општина, а у више наврата европски званичници истицали су да им је то приоритет, па чак и у самим документима у Охридском анексу назначено је да је ЗСО први елемент даље нормализације односа између Београда и Приштине, али је очигледно да по свим најавама Приштине не постоји апсолутно никакав интерес и жеља да се уопште започне процес - нагласио је Сурлић.
Истиче да је последњи тест био управо ситуација око пријема тзв. Косова у Савета Европе.
-Приштина је имала историјску шансу након избацивања Русије из Савета Европе да оствари чланство у овој организацији, али чак и по цену тог чланства они нису желели да формирају ЗСО и мислим да је сасвим јасно да ова влада Аљбина Куртија неће формирати Заједницу српских општина - каже он и истиче да веома песимистично посматра предстојећи сусрет.
Сурлић је најаву да ће шеф европске дипломатије Жозеп Борељ препоручити Европској комисији да се повуку казнене мере према Приштини оценио као "веома тужну поруку из Брисела".
-Предузимати такве кораке, у ситуацији када на северу Косова и Метохије даље сведочимо системској дискриминацији Срба, нелегалној експропријацији, хапшењу људи без икаквог повода, општу угрожену безбедност и све остало, једна је веома тужна порука из Брисела, а то је да се укидају и ове мале, благе санкције, односно казнене мере према Приштину, која по ко зна који пут бива аболирана за све оно што ради на терену, пре свега према српској заједници на Косову и Метохији - наглашава он.
С тим у вези, поручио је и да овај сусрет у Бриселу види више као "плезир европским званичницима да одржавају нормализацију у животу, односно неку врсту дијалога".
-Међутим, суштински не видим никакав утицај на стварно стање које се одвија на терену - навео је Сурлић.