КУРТИЈЕВ МОСТ ПАКЛА: Премијер тзв. Косова планира да изведе НАЈОПАСНИЈУ акцију до сада, стручњаци упозоравају на могући СЦЕНАРИО који је тешко спречити
Окупациони лидер жели српску крв.
Претња премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да ће отворити мост на Ибру само је још једна, можда и најопаснија, једнострана акција у низу, која ће Србима на Косову и Метохији озбиљно угрозити безбедност. Упркос вербалним осудама међународних фактора, Куртијева намера и даље је реална и фигурира као велики ризик да ситуација поново ескалира и прерасте у шири сукоб, упозоравају стручњаци - преноси Курир.
Поверење
Бивши дипломата Зоран Миливојевић каже да би отварање моста на Ибру, између северне и јужне Митровице, и дефинитивно значило крај дијалога Београда и Приштине.
- Запад у овом тренутку покушава то да спречи зато што то не одговора његовим стратешким интересима. Зато што му је Србија важна, и то би Србију антагонизовало и довело би у питање поверење у ЕУ и могућност Запада да утиче на будуће интегративне процесе. Тиме би дијалог дефинитивно био прекинут, што није у интересу Запада. Следила би могућа ескалација са последицама које би се тешко контролисале. Мост је симбола отпора и опстанка Срба. Курти хоће да га освоји, односно отвори, јер тиме би се завршила прича о суверенитету и територијалном интегритету Приштине на целој територији КиМ. С падом моста, позиција севера Косова би се променила и политички и фактички. Мост је само један у мозаику мера и акција Куртија да у потпуности освоји простор КиМ, укључујући север. Пре тога смо имали забрану динара, забрану за српску робу, па дуге цеви, отимање имовине... Дакле, истеривање Србије, али овај симбол би био нека врста завршне операције - објашњава он.
Миливојевић каже да Запад нема ништа против успостављања потпуне потврде суверенитета и територијалног интегритета Приштине на целој територији, али се не слажу у вези с методологијом извршења.
- Ризикује се сукоб, јер питање је где је стрпљење Срба. Ако дође до сукоба, онда цела концепција Запада пада у воду са евроинтеграцијама, с пројекцијом НАТО, отвара се Пандорина кутија у региону. Ако дође до ескалације, не треба имати илузију да цела прича може да се заврши само ту - упозорава Миливојевић.
Агенда
Огњен Карановић из Центра за друштвену стабилност оцењује да је Куртијева терористичка тактика добила нову димензију и да је све одлучније усмерена на уништавање свих трагова српског националног идентитета.
- Није чудно што манијакални Аљбин Курти сматра да би отварање моста за путнички саобраћај можда уклонио последњу препреку за свеобухватну окупацију севера Космета. За српски народ никад није био проблем постојање отвореног моста, али да би он нормално служио свој сврси, претходно би требало да буду испуњени основни услови који гарантују безбедност за Србе у Северној Митровици и да притом мост не представља платформу за наставак агресије и окупације српских етничких средина. Са друге стране, много је важније да земље Квинте спрече свог злочиначког пулена у његовим терористичким намерама, а не да лицемерно тврде да је отварање моста гарант за успостављање "демократског и мутикултурног друштва на Космету". Тероризам и демократија не могу да се нађу у истоветној агенди и спонзори лажне државности у Приштини то добро знају. Србија ће увек штитити српски народ на Космету, али неће дозволити да буде исхитрено увучена у рат с НАТО, што је основни циљ Приштине - наглашава он.
Специјални изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак поручио је да наметање одлуке о отварању моста на Ибру против воље грађана не доприноси нормализацији односа, те додао да ће се о том питању разговарати на следећем састанку у Бриселу.
- Оптужбе да је ЕУ против отварања моста или да је променила став су обмањујуће. Добро управљање разуме осетљивост мањине. Како да спроведемо договор о отварању моста, разговараћемо на следећем састанку у Бриселу - навео је Лајчак на Иксу.
Стејт департмент је поновио да САД не подржавају никакве потезе којима се мења садашњи статус моста у Косовској Митровици у овом тренутку, уз оцену да његово отварање за саобраћај повећава могућност за насиље и ставља у опасност локално становништво и војнике Кфора, меду којима су и Американци. Из Вашингтона се апелује на владу у Приштини да "не предузима једностране и некоординисане потезе и да питање решава у дијалогу под окриљем ЕУ", и истиче се да је то позиција коју САД деле с партнерима Квинте, ЕУ и НАТО, преноси Глас Америке.
Извор: Србија Данас/Република/М.С.