Куртијева политика претња за регион: Јовановић открива где је шанса Српске листе у новом распореду снага на КиМ
Јовановић наводи да је пред Куртијем сложен задатак проналаска партнера за формирање нове парламентарне већине
Националистички Покрет Самоопредељење убедљиви је победник недавно завршених избора на Косову. Бројне анкете предвиђале су да ће овај покрет освојити између 50 и 60 процената гласова и без проблема самостално формирати владу. То се ипак није остварило, јер Самоопредељењу недостаје шест посланика да би владао без коалиционих партнера.
"ЗАХТЕВАМО ХИТНУ РЕАКЦИЈУ ПОЛИЦИЈЕ" Канцеларија за КиМ осуђује напад на Николу Рашића
АЛБАНСКИ ЗЛОЧИНЦИ ПЛАНИРАЈУ БЕКСТВО: Тужилаштво тражи да се ПУСТЕ НА СЛОБОДУ - судије ће преиначити одлуку?
ТАЈНА ДЕПЕША ОТКРИЛА ЈЕЗИВО СТАЊЕ НА КОСОВУ! Овде су сви заражени - америчка амбасада у Приштини моли Вашингтон за помоћ
Скупштина Косова има 120 посланичких места, од којих је 20 резервисано за мањине (10 за Србе и 10 за друге мањинске заједнице).
Ово су шести избори одржани на Косову, од проглашења независности 2008. године и други после којих ће Аљбин Курти бити у позицији да постане премијер.
Владајућа странка Исе Мустафе, Демократски савез Косова највећи је губитник ових избора са освојених 13 одсто гласова. Ово је најлошији резултат од 1989. године, када је странку основао Ибрахим Ругова.
У ово изборној трци, Демократска партија Косова наступала је без двојице дугогодишњих лидера Хашима Тачија и његове десне руке Кадрија Весељија, који су поднели оставке због оптужби за ратне злочине и отишли у Хаг. Предвођена од стране бившег министра спољних послова Енвера Хоџаја, ДПК је освојио 17 одсто подршке, што у датим околностима и није толико лош резултат.
С обзиром на Куртијеве најаве да неће улазити у коалиције ни са једном од косовских странака, реално је очекивати да ће процес формирања нове владе потрајати.
Ситуацију додатно компликује и потреба избора председника скупштине и председника Косова. Закон налаже да се након верификација посланичких мандата, на предлог странке који има највише посланика простом већином бира председник Скупштине, а након тога и председник Косова, за чији је избор потребна двотрећинска већина од укупног броја посланика.
Ако избор председника Косова не буде успешан, процес формирања владе неће бити могућ. У том случају, Скупштина се распушта и у року од 45 дана расписују се ванредни парламентарни избори.
Пред Куртијем је сложен задатак проналаска партнера за формирање нове парламентарне већине. Ову ситуацију треба да искористи Српска листа и да се паметно позиционира.
Међународна заједнице годинама греши верујући да је ученик и следбеник Адем Демаћија, острашћени, догмата, лењиниста и марксиста, формат политичара који ће радити на нормализацији односа Београда и Приштине и залагати се за сарадњу, помирење и напредак целог региона.
Европска унија и грађани Косова имају нереална очекивања да ће се Аљбин Курти, идолопоклоник Мао Цедунга и Стаљина, обрачунати са корупцијом и криминалом, да ће реформисати државни апарат, да ће изградити правну и ефикасну државу, зауставити одлив људи, смањити незапосленост, развити економију и повећати стандард.
То се неће реализовати, напротив, региону прети нестабилност уколико Вашингтон под хитно, не предузме адекватне мере и спречи Куртијево деструктивно и опасно политичко деловање.