КУРТИЈУ ДАНИ ОДБРОЈАНИ: Вашингтон све мање има стрпљења за лажног премијера, већ му нашли ЗАМЕНУ
Крај политичке каријере Аљбина Куртија може доћи јако брзо, чека се његов следећи потез.
Марко Миленковић из НВО "Нова друштвена иницијатива" сматра да састанак кандидата ДПК за премијера привремених приштинских институција Бедри Хамзе са новим америчким изаслаником САД за Западни Балкан Александром Касанофом представља јасну поруку властима у Приштини, на челу са Аљбином Куртијем. Оцењује за Косово онлајн да би, ако не дође до промене у политичком приступу Приштине, америчке власти могле тражити друге партнере, па чак и да се умешају у изборе.
- Састанак који је имао господин Хамза са америчким изаслаником за Европу и Западни Балкан, тумачим као једну поруку која је послата властима у Приштини, пре свега имајући у виду претходне несугласице које је влада имала са америчком администрацијом, које су више него евидентне и кроз саопштења које смо имали од Стејт департмента. Дакле, у овом тренутку нема конструктивног дијалога и сарадње и мислим да је овај састанак порука пре свега за власти у Приштини, да уколико не дође до промене односа политичког приступа, да ће САД покушати да нађу друге партнере - каже Миленковић.
Подсећа да је и у претходном периоду бивши изасланик САД Габријел Ескобар слао поруке да ће, уколико САД тренутно нема партнера у Приштини, они покушати да пронађу адекватног.
И заиста мислим да је то једна порука. Сад, колико ће она бити схваћена од власти у Приштини, колико ће се тај приступ променити, нисам сигуран, али свакако то тумачим као јасну поруку и очекујем да у народном периоду, уколико не дође до неких промена из Приштине, да ће се ове поруке додатно ојачати и да ће се на неки начин САД умешати у предизборни процес и можда потпомогнути неког кандидата - наводи саговорник портала Косово онлајн.
Оцењује да састанак Хамзе и Касанофа није усмерен на Србију, већ да се ради о поруци за унутрашњу политичку сцену на тзв. Косову.
Према његовим речима, постоји видна политичка тензија између Хамзе и странке Самоопредељење која се огледа и кроз недавне догађаје, попут питања отварања моста на Ибру.
- Хамза покушава да буде партнер међународној заједници док Самопредељење гура ту неку своју причу и кроз неко политичко поступање, кроз једностране потезе, покушава да оствари додатне поене у неким гласачким круговима, али и на неки начин да оспори противкандидате - каже Миленковић.
Када је реч о предстојећим изборима, Миленковић истиче да су избори на тзв. Косову кључни за односе са Сједињеним Америчким Државама. Верује да би, ако Самоопредељење поново дође на власт, могло доћи до даљег погоршања односа са САД, нарочито након америчких избора.
- Чини ми се да у овом тренутку грађани на Косову не препознају ту опасност, али та опасност постоји, поготово ако дође до промена у америчкој администрацијии. Мислим да може доћи до додатних политичких промена чак и до неповољније позиције Косова у тим процесима. Дакле, уколико Самоопредељење поново буде на власти, очекујем да се односи додатно погоршају. Једноставно, нисмо имали до сада конструктивни приступ и одатле видим тај значај који САД придају потенцијалним кандидатима за престојеће изборе на Косову - закључује он.