ПРИЈЕМ У САВЕТ ЕВРОПЕ ЈЕ САМО ПОЧЕТАК: Нови паклени план Приштине, чекају децембар за нову акцију
Приштина ће највероватније током децембра, поднети захтев за чланство у Европској унији.
Ово је јуче још једном потврдио Клисман Кадиу, политички саветник заменика премијера привремених приштинских институција Бесника Бисљимија.
"ТИХОМ ОКУПАЦИЈОМ ЖЕЛИ ДА ОСВОЈИ СЕВЕР КОСОВА И ПРОТЕРА СРБЕ" Петковић разоткрио Куртијев план: Београд ће одговорити
ДАЛИ КУРТИЈУ ВЕТАР У ЛЕЂА: Са Запада само млака саопштења на скандалозни потез премијера лажне државе - Србији прате сваки корак
УХАПШЕНЕ ДВЕ ОСОБЕ У ПРИШТИНИ: Продавали авионске карте за непостојеће релације, на превару зарадили 60.000 евра, ојадили многе!
Он је навео да је влада у Приштини започела припреме за подношење апликације за чланство у Европској унији, а да је као први корак циљ добијање статуса земље кандидата.
- Још крајем августа формирана је комисија која се бавила припремама за аплицирање јер је то обиман посао - рекао је Кадиу за Радио Косово.
- Влада предузима све неопходне кораке у информисању саветника и Чешке као председавајуће Европској унији о циљевима нашег захтева.
Да апетити за даља чланства у међународним организацијама расту, још пре неколико месеци је најавио премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти. Он је летос истакао да ће захтев за чланство бити поднет до краја године.
Упоредо са тим, у наредним данима, Приштина очекује да Ирска покрене процедуру пријема тзв. Косова у Савет Европе. Седница је 3. новембра, а да би захтев био узет у обзир потребна је двотрећинска већина. На Србију и земље ЕУ које нису признале лажну државу, врши се притисак да не присуствују седници на којој ће се одлучивати о почетку процеса пријема тзв. Косова у ову институцију.
Како истичу српски званичници, Србија је у неповољном положају јер је "однос снага" земаља које признају или не признају косовску државност таква да ће одлука вероватно да "прође". Да би то било директно одступања од онога што је мораторијум на међусобно такмичење у међународним институцијама изјавио је и амбасадор Србије у САД Марко Ђурић и навео да је "боље да не покушавају да се такмиче са нама".
Лажна држава досад је у више наврата покушавала да постане чланица разних међународних организација, попут Интерпола и Унеска. Захтев тзв. Косова за пријем у Интерпол два пута је пропао, а ове године сами су одустали од аплицирања на 90. заседању Генералне скупштине ове полицијске организације. План да се придруже Унеску пропао је 2015, а 2017. године Приштина је одложила захтев за пријем, јер је увидела да неће имати већину.
ВИШЕ ПУТА ПРЕКРШЕН СПОРАЗУМ
Београд и Приштина су у септембру 2020. потписали у Белој кући Вашингтонски споразум, којим је тзв. Косово прихватило једногодишњи мораторијум на тражење чланства у међународним организацијама.
Приштина је више пута од тада грубо прекршила овај споразум, иако су и представници Бајденове администрације потврдили да је важећи, упркос чињеници да је парафиран у време док је Трамп био председник САД.