МНОГО ПРИЧАЈУ, НИШТА НЕ ПОШТУЈУ: Приштина се према законима понаша као према "шведском столу"
Озбиљнијег повратка Срба на Косово неће бити док не буде правног механизама заштите приватне имовине
Читава јавност мора да зна оно што је недвосмислено, Српска листа је у политичком смислу кућа свих Срба на Косову и зато не смемо да дозволимо да неко користи гласове Срба зарад својих личних интереса, рекао је потпредседник Српске листе и актуелни министар за повратак у косовској влади Далибор Јевтић, уочи избора на Косову 14. фебруара.
Докторка открива: Неке жене су склоне УРИНАРНИМ ИНФЕКЦИЈАМА, ево од чега то зависи и како можете да их СПРЕЧИТЕ
"ЗАПАД ЈЕ ПОКУШАО ДА ПОДСТАКНЕ КРВОПРОЛИЋЕ НА КОСОВУ" Огласила се Москва и послала поруку Вашингтону
СТИГАО МОЋАН ОДГОВОР ХАРАДИНАЈУ ИЗ БЕОГРАДА: Терориста ОВК "ударио" на Вучића, ево зашто ће му се то "обити о главу"
Јевтић указује да су политички представници Срба у прошлости имали бројне прилике да заштите интересе сународника, али истиче да су све пропуштене због бриге о сопственим интересима.
- Никада не могу да опростим онима који су гласали за "надгледану независност" Косова. Оног тренутка када је Самостална либерална странка то подржала, изгубили смо значајан механизам заштите код међународних цивилних представника који су дотад могли да зауставе сваку одлуку која није добра за невећинске заједнице - указује Јевтић.
Без правне заштите имовине нема повратка
Према његовим речима, озбиљнијег повратка Срба на Косово неће бити док не буде правног механизама заштите приватне имовине.
- Иако се политички представници Албанаца залажу за поштовање одлука Уставног суда, одлуке не поштују ни када је реч о имовини манастира Високи Дечани. Они се према законима понашају као према "шведском столу", узимају само оно што им одговара - каже Јевтић.
"Сунчана долина" и јужно од Ибра
- Они који нападају пројекат "Сунчане долине" све називају колонизацијом, што је недопустиво. Јер, не видим разлоге зашто Србин који је живео на Косову не би дошао ту да живи ако већ не може да се врати у Ђаковицу или Урошевац - истиче Јевтић, и додаје да се залаже за реализацију сличног пројекта јужно од Ибра који би допринео затварању колективних центара на Косову.
Додаје да је највећа одговорност на међународној заједници која је препустила доношење одлука косовским институцијама по политичким или националним основама.
Говорећи о масовнијем повртку Срба на Косово, Јевтић истиче да проблем мора да се сагледа и пре 1999, јер су и тад људи одлазили због нестабилне ситуације.
- Покренућемо иницијативу да се усвоји закон који ће омогућити наследно право на повратак, што значи да, ако не могу да се врате старији, да то могу њихова деца или унуци - рекао је Јевтић.