Монтгомери открио зашто српска опозиција НЕМА ШАНСЕ, али и како до РЕШЕЊА косовског питања
Америчка спољнополитицка заједница веома снажно подржава косовске Албанце
Бивши амбасадор САД у Србији Вилијем Монтгомери каже да је песимиста кад је реч о постизања споразума између Београда и Приштине. Према његовим речима сматра да је упитно да ли ће међународне снаге и унутрашње косовско-албанске поделе то омогућити.
"Толико људи им верује да је то безначајно" Вучић о кампањи, али и последњем адуту Србије у преговорима о Косову
ЛАВРОВ У БЕОГРАД ДОНОСИ СТАВ ПУТИНА: Нема решења косовског проблема без Србије
Породицу са Косова и Метохије оптужили да су вратили корону у Немачку: Сада су се огласили и открили истину
Истиче да је председник Србије Александар Вучић једина особа у региону која има снагу и жељу да се дође до доброг решења овог проблема.
- Председник Вучић је снажан лидер, који веома добро разуме међународну политику и он је једина личност у региону која има снагу и жељу да се дође до доброг решења за овај проблем. Питање је да ли ће међународне снаге и унутрасње косовско-албанске поделе омогућити било који споразум. Ја сам песимистичан - каже Монтгомери.
Он при том напомиње и да има велико поштовање према изасланику ЕУ за дијалог Мирославу Лајчаку, кога, како каже, зна већ више од 20 година.
- Ако иједан изасланик има шансу да постигне договор, то је он - сматра Монтгомери.
На питање како види улогу САД у процесу постизања коначног решења и да ли ће Бела Кућа сарађивати са Бриселом, те да ли се могу очекивати и неке самосталне иницијатива из Беле куће, Монтгомери каже: "Хвала Богу, актуелна америчка администрација ће прихватити споразум који Лајчак буде достигао", каже, уз опаску да треба имати на уму да америчка спољнополитицка заједница веома снажно подржава косовске Албанце и да ће учинити све што може да онемогући сваки договор.
На питање о томе како види српску државну политику у овом тренутку, узимајући у обзир регионалне и међународне околности, али и унутрашње - опструкцију избора дела опозиције са циљем делегитимизације власти, за шта подрску добијају и са неких европских адреса, Монтгомери подсећа да се већ 30 година противи сваком бојкоту избора.
Бојкот је, према његовим речима, контрапродуктиван.
- Штавише, опозиционе странке имају тако различите ставове о кључним питањима, нису кохезивне и због тога немају могућност да успеју. Истински демократска опозиција мора да научи лекције од пре 20 година и уједини се са заједничком, снажном поруком. Све док се то не догоди, немају шансе на успех - оцењује он.
То што се позивају на проблеме са медијима и другим сличним питањима, сматра Монтгомери, представља само изговор за њихову слабост.
- Чак и да добију подршку од неких организација за људска права и сличних, то неће бити ни приближно довољно за праву помоћ каква им је потребна. Они морају сами себи да помогну - закључује Монтгомери.
ТАХИРИ НЕМА ДИЛЕМУ: Зна се ДАТУМ наставка дијалога Београда и Приштине, Албанци се ослањају на Запад
Вучић: Смејем се кад чујем албанску страну, тзв. Косово је ЧЕДО АМЕРИЧКО И НЕМАЧКО, АЛИ ЈЕДНО НИКО НЕ СМЕ ДА КАЖЕ!
Дрецун открива која је следећа ФАЗА ДИЈАЛОГА СА Приштином: Резолуција 1244 сасвим јасна!
ЛАЈЧАК ОВЕ НЕДЕЉЕ У ПОСЕТИ ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ: Контроверзе око почетка дијалога
ИВИЦА ДАЧИЋ: Спремни смо за дијалог са Приштином, до трајног решење може само компромисом