НЕЋЕ СЕ ЛАКО ИЗВУЋИ РОБИЈЕ: Тачи ће полудети од беса када прочита шта пише у оптужници хашког тужилаштва
Хашки тужиоци послали озбиљну поруку вођи терориста ОВК
Тужилаштво суда за злочине ОВК у Хагу затражило је, данас објављеним поднеском, да судија за претходни поступак одбаци захтев бившег заповедника терориста ОВК Хашима Тачија, оптуженог за злочине над Албанцима, Србима и Ромима на Косову и Метохији и у Албанији, да буде пуштен на привремену слободу.
ПУЛМОЛОГ УПОЗОРАВА: Не игноришите дуготрајан кашаљ, искашљавање и отежано дисање! Можда су знаци ОЗБИЉНЕ БОЛЕСТИ!
Ђурић: Ванредни парламентарни избори на КиМ су били бременити бројним притисцима на српски народ
КОРОНА ПРЕСЕК НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ: Преминуле две особе, још 301 нов случај
Истовремено, тужиоци су, у одвојеним поднесцима, од судије Николе Гијуа затражили и да одбаци захтеве за привремено ослобађање који су поднели саоптужени Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи.
По јавно доступним документима суда, другооптужени Кадри Весељи још није поднео захтев за привремено ослобађање, иако је његов бранилац Бен Емерсон (Emmerson) раније најавио да ће то учинити.
Тужиоци су нагласили да и даље постоје сви разлози због којих је оптуженима одређен притвор након што су се предали суду или били ухапшени, 4. и 5. новембра прошле године.
То су: постојање основане сумње да су починили злочине; да постоји ризик да ће побећи, опструирати процес утицањем на сведоке или њиховим застрашивањем или да би могли поновити кривична дела.
Бројни докази, по тужиоцима, показују да "Хашим Тачи на слободи представља значајан ризик" у "истрајној клими узнемиравања сведока" која годинама влада на Косову и Метохији.
Тужилаштво је указало да ће Тачијев мотив за бекство бити појачан када он у потпуности буде информисан о тежини оптужби које му се стављају на терет, односно када тужиоци обелодане његовој одбрани све доказе.
Тачи (52) је оптужен, заједно са Весељијем (53), Сељимијем (49) и Краснићијем (69) за злочине против човечности и ратне злочине над стотинама заробљеника ОВК у четрдесетак притвора на Косову и Метохији и на северу Албаније, од којих је 98 убијено, 1998-99.
"Злочини за које је Тачи оптужен могу за собом повући и доживотну затворску казну", што оптуженог може подстаћи на бекство, нагласили су тужиоци.
Поред тога, Тачијев "бивши и садашњи положај дозвољава му да мобилише присталице", а оптужени има и "приступ значајним новчаним фондовима" и може побећи у бројне државе које не признају тзв. Косово или са тзв. Косовом немају споразум о екстрадицији.
Тужиоци су упозорили да "Тачи може отпутовати у више од 180 држава и потенцијално трајно измаћи домашају Специјализованих већа Косова", како се суд за злочине ОВК званично зове.
Аргумент одбране да је Тачи приликом хапшења сарађивао са Судом, тужилаштво је одбацило наводећи да Тачи "није имао другог избора него да се преда" пошто му је јасно стављено до знања да би, у супротном, био ухапшен.
Ако би био пуштен на привремену слободу, "Тачи би имао прилику да побегне коју није имао када се предао" почетком новембра, када су на тзв. Косову биле ангажоване значајне снаге Еулекса и тзв. косовске полиције.
Доказујући да би пуштање на привремену слободу Тачија донело ризик од додатног застрашивања и узнемиравања сведока, тужиоци подсећају да је Удружење ветерана ОВК у септембру прошле године већ објавило поверљиве податке суда о потенцијалним сведоцима, а да Тачи, као бивши командант ОВК, на то удружење има значајан утицај.
"Постоји значајан ризик да ће Удружење ветерана ОВК и други наставити са таквим активностима, а први потенцијални извор из којег би такви документи могли процурети су доказни материјали који ће бити обелодањени оптуженом" Тачију, упозорило је тужилаштво, додајући да су лидери Удружења Хисни Гуцати и Насим Харадинај ухапшени и оптужени за ометање спровођења правде.
Насупрот тврдњи браниоца Дејвида Хупера (Давид Хоопер) да је Тачи подржавао оснивање и рад суда, тужиоци су подвукли да је, као председник тзв. Косова, Тачи организовано покушавао да поткопа рад Суда од када је постао свестан опасности да ће бити оптужен.
Као пример, тужиоци наводе Тачијев предлог уставних амандмана којим би био промењен мандат Суда, а које је веће Уставног суда тзв. Косова у Хагу одбацило као противуставне.
Поред тога, Тачи је, како подсећа тужилаштво, у поверљивом писму америчком државном секретару Мајку Помпеу (Мике) предложио "критичне реформе" суда за злочине ОВК, на шта му је Помпео одговорио да би "поткопавање на било који начин рада Суда и Тужилаштва... нанело озбиљну штету веродостојности тзв. Косова у свету".
Констатујући да је суштина удруженог злочиначког подухвата у којем су учествовали Тачи и саоптужени била елиминација противника ОВК, тужиоци тврде да би они могли поновити кривично дело, ако би били пуштени на слободу.
Као доказ, тужиоци наводе да је последњи Тачијев потез као председника Косова, пре него што се предао суду, било помиловање бивших припадника СХИК, обавештајне службе ОВК, Шпресима Уке (Схпресим) и Бекима Суљаја (Sylaj) који су били осуђени због убиства и покушаја убиства "наводних колабораната са Србима", у време за које је надлежан суд за злочине ОВК, 1998-2000.
Тужилаштво је поновило и да је Тачи, пре хапшења, давањем уносних послова у Влади тзв. Косова, подмитио бивше официре ОВК, попут Рустема Мустафе (Rrustem) и Сулејмана Сељимија (Sylejman Селими), који су, претходно, били испитивани од тужилаца у Хагу.
- Постоји образац понашања који непогрешиво показује намеру да се, узнемиравањем сведока, жртава или саучесника, опструише напредак кривичног процеса - тврде тужиоци.
Ниједан од услова које је одбрана предложила за Тачијево пуштање на привремену слободу, по тужилаштву, не може отклонити ризике од бекства, узнемиравања сведока или понављања кривичног дела, зато што суд и тужилаштво у Хагу немају средства да прате поштовање тих услова, Еулекс нема мандат за то, а власти тзв. Косова су за то "ограничено способне".
Тужиоци подсећају да је више бивших официра ОВК, попут Ремзија Шаље (Схала), Самија Љуштакуа (Лусхтаку) или Сабита Геција, којима се на Косову судило, бежало током процеса или после изрицања пресуде.
- Притвор је једино средство којим се наведени ризици могу адекватно контролисати - закључило је тужилаштво.
Сличне аргументе, тужиоци су изложили и у поднесцима којим су се супротставили привременом ослобађању Реџепија и Краснићија.
Оптужница Тачија, Весељија, Сељимија и Краснићија у 10 тачака терети за: прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).
Та кривична дела квалификована су, у шест тачака, као злочини против човечности, а у четири тачке, као ратни злочини.
Сви оптужени, који су на тзв. Косову ухапшени 4. и 5. новембра, у првом појављивању пред судом, од 9. до 11. новембра, изјавили су да нису криви за злочине из оптужнице.