ВУЧИЋ ПРЕДВИДЕО ВЈОСИНУ ЗАМКУ: Шеф државе у УН прецизно изложио тежак положај нашег народа на КиМ и указао на последице
Говор председника Александра Вучића пред Саветом безбедности Уједињених нација на седници о Косову и Метохији пре два дана био је аргументован, указао је на етничко чишћење Срба које се убрзава на КиМ, имао је преглед садашње ситуације, али је садржао и последице до којих ће довести понашање Приштине, уколико јој се не стане на пут.
Овако аналитичари сумирају утиске са редовне седнице СБ УН на којој се разматрао шестомесечни извештај генералног секретара Антониа Гутереса о ситуацији на КиМ.
Полемика под сводовима грандиозне палате на Ист Риверу показала је још једном недвосмислену подршку Русије и Кине територијалном интегритету и суверенитету наше земље. Америка и Велика Британија, по старом обичају, називали су НАТО бомбардовање 1999. легитимном акцијом, на шта је Вучић реаговао речима да "не само да није била легитимна, већ је била агресија на једну суверену државу, без одлуке Савета безбедности УН".
- Најмање од осам чланица Савета безбедности УН чуо сам забринутост у вези Бањске, али само од две забринутост у вези са седам повређених Срба у међувремену, као и због протеривања српског народа са Косова. Нико није био забринут за судбину Драгише Гаљка и Стефана Стојановића.
Некадашњи министар спољних послова Владислав Јовановић рекао је за да је добро што се Вучић осврнуо на излагање британског и америчког амбасадора због њихове недовољне тачности.
- Добро је и што је Вучић истакао да извештај Унмика није потпун и адекватан стању ствари на терену које су много сложеније и изискују већи степен забринутости него што се то види у документу. И поред свега нагласио је спремност Србије да и даље буде поуздан партнер у очувању мира и безбедности и превазилажења проблема на Косову дијалогом. Унмик још није одговорио досадашњим очекивањима, практично је препустио Албанцима у Приштини да они сами спроводе своје циљеве, као и што није довољно сарађивао са Кфором у очувању суштине одлука које произилазе из Резолуције 1244. Овај говор је писан и за садашњи тренутак и за будуће историчаре јер је сабрао, веома систематски и комплексно све елементе базиране на чињеницама које су неопходне за стицање потпуне слике на Косову и Метохији у овом периоду који се покрива, а и у дужем периоду који тек следи.
Анализирајући седницу, Јовановић се осврнуо на наступ председнице лажне државе Вјосе Османи које ја помињући неке догађаје из прошлости желела да скрене пажњу СБ са главног на споредно:
- Председник није упао у замку, брзо је реаговао и вратио ток на тему, а то је одговорност СБ УН и приштинских локалних власти за огроман број пропуста, напада на Србе, укидање динара, размештање полицијских снага тамо где то није дозвољено. То што је Османијевој допуштено да доведе жене, за које је истакла да су преживеле злочине српских снага, слободно је интерпретирање права и та мера толеранције за њих је потврда изразито проалбанског става западних чланица СБ које све чине, ако треба и уз помоћ театра да се скрене разговор са главног проблема - а то је етничко чишћење Срба, непоштовање Резолуције 1244, договора у Бриселском дијалогу... на споредне ствари у прошлости које су могле, али не мора да значи да су се и догодиле.
Државни секретар у Министарству одбране Немања Старовић истакао је да се видео веома лицемеран однос западног дела међународне заједнице према патњама наших сународника.
- Приштинска делегација, осим некаквих веома јефтиних трикова потпуно непримерених у свету међународних односа и дипломатије, није имала да понуди никакав конкретан контрааргумент. Једино што су могли и што увек и чине, јесте да покушају да подгревају некакве наративе старе 25 година. Седница Савета безбедности УН заправо је била још једна, додуше, веома важна етапа у дугој и незаустављивој борби Србије за заштиту виталних националних интереса - поручио је Старовић за Косово онлајн.
Иначе, Приштина упорно покушава да се назив лажне државе "Косово" нађе у УН, али јој не полази за руком. У једном тренутку на седници Савета безбедности УН на место председнице тзв. Косова покушао је да седне Иљир Дуголи, тзв. амбасадор Приштине у САД. Из Секретаријата УН замолили су Дуголија да устане и напусти сто када је покушао да замени Османијеву.
На свим досадашњим седницама испред места резервисаног за нашу земљу писало је Србија, док су они који су долазили у име Приштине били представљани само именима. Руски амбасадор Василиј Небензја је једноставно објаснио да представници лажне државе у зграду УН долазе као "приватна лица".
Извор: Србија Данас/Новости