НОВЕ МУКЕ ГРАЂАНА НА КИМ: Постали су "правно невидљиви", највише су оштећена деца
За десет година, од када је Законом о ванпарничном поступку уведена нова врста поступка - за утврђивање времена и места рођења, много људи постало је "правно видљиво" и уписало се у матичне књиге. Али, много њих и даље има проблеме.
За грађане рођене на Косову и Метохији то је посебно отежао Закључак Грађанског одељења Врховног касационог суда из прошле године. ВКС сматра да ванпарнични поступци за утврђивање рођења могу да се спроводе тек пошто је неуспешно вођен управни поступак накнадног уписа пред матичарем.
Ако су матичне књиге уништене, као што се дешавало на КиМ, грађанин уопште не може пред судом да покрене овакав поступак. То не могу да учине ни они "који су уписани у матичне књиге рођених тзв. Републике Косово".
Овакав став ВКС супротан је одредбама прописа који уређују вођење матичних књига, каже Милан Радојев из НВО "Праксис".
ЕСКОБАР СЕ ВЕЋ БАЦИО НА ТЕМУ "ДИЈАЛОГ" Наговештава се нешто велико, чему Србија може да се нада?
НОВЕ ПРОВОКАЦИЈЕ ИЗ ПРИШТИНЕ: Вјоса скандалозном изјавом о Русији и САД поново ударила на Београд
СУСПЕНДОВАН СУДИЈА ИЗ ПЕЋИ: Силоватеља малолетнице осудио на само осам месеци затвора
- Већина људи је за две деценије успела да реши ово питање, али и даље има оних који нису. Само нашој организацији сваке године се и даље обраћа 10-20 људи који нису могли у управном поступку да обнове упис рођења, јер немају стари извод или уверење о држављанству. Матичне књиге су после 1999. или уништене на КиМ или су тамо остале. Упутство за вођење матичних књига грађане у тим случајевима упућује на ванпарнични поступак, али став ВКС је супротан - каже Радојев.
Он доводи ове људе у безизлазну ситуацију, па многи који су уписани на КиМ, без обзира на то што годинама тамо не живе и што испуњавају услове за држављанство Србије, неће моћи да регулишу статус.
"Праксис" упозорава да се може десити да убрзано почне да расте број "правно невидљивих", јер родитељи које не поседују личне документе не могу у матичне књиге да упишу ни своју децу.
ОБЕСПРАВЉЕНИ
"Правно невидљивима" нису доступне услуге здравствене или социјалне заштите, не могу да се запосле, венчају, наслеђују имовину, положе возачки испит. Неуписаној деци често је ускраћено право да се упишу у школу.