ЦРВЕНИ КАРТОН И ОЗБИЉНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА КУРТИЈА: Овом одлуком Приштина је довела у питање ПАРТНЕРСТВО са Америком
Велико незадовољство Куртијевом политиком
Помоћник државног секретара САД за европска и евроазијска питања Џејмс О'Брајен изјавио је за Глас Америке да су САД веома забринуте због одлуке косовске владе да не дозволи коришћење динара, те да је таквим ставом Влада Косова довела у питање партнерство са Сједињеним Државама.
НОВИ УДАР НА СРБЕ СА СЕВЕРА КОСОВА! Куртијев градоначелник Лепосавића СПРОВЕО скандалозну одлуку против 5.000 људи
Он рекао да би Приштина требало да повуче ту одлуку.
- Не износим нејасне претње у јавност. Рекао бих да ако нас не третирају као партнера, нећемо се односити ни према Влади Косова као према партнеру - казао је О'Брајен.
Како наводи, иако су Сједињене Државе саветовале Приштину да не спроводи такве акције, она је одлучила да је спроведе, не узимајући у обзир савете кључних партнера. Истиче да су сви проблеми који су се јавили од објављивања те одлуке идентификовани у првих 5-10 минута након што се у јавности сазнало за то.
Међутим, додаје, Приштина је наставила са имплементацијом те одлуке без упозорења и оставила је један број грађана у недоумици како да плаћају хлеб, кирију и струју, коју су неки тек почели да плаћају.
- Ово није облик ефикасног управљања. Веома смо забринути, јер ово показује неспособност владе да служи својим грађанима, али и партнерству. Бити део Европе данас значи решавати проблеме кроз дијалог уз ефикасно планирање и упозорење. Ова одлука је саопштена исхитрено, без упозорења и без покушаја да се постојећи механизми користе за проналажење одговора на све проблеме који би се могли појавити - казао је.
На питање да ли је три месеца транзитног периода довољно, О'Брајен каже да људи морају знати како ће платити своје рачуне, а да када се чита саопштење тзв. централне банке Косова, нигде не пише да ће бити дозвољено коришћење динара.
- Каже се да ће бити понуђена алтернатива. Ово је морало да се уради пре спровођења одлуке у сарадњи са погођеним заједницама и суседима погођеним одлуком и искрено са Европском унијом и нама. Дакле, не, требало би одмах да престану са овим и онда да раде на решавању конкретног проблема који желе да реше, као што то раде модерне европске државе - указује.
Пренео је да је са Аљбином Куртијем имао неколико разговора у периоду пре објављивања одлуке и кратак разговор након тога и додао да је Курти разумео забринутост, као и да је обећао да ће порадити на томе.
- Али, јасно је да је одлучио да одобри одлуку. Ако нас не третира као партнера, поставља се питање да ли ову владу можемо сматрати партнером - казао је.
На питање да ли и САД планирају да уведу казнене мере као што је то учинила ЕУ, ако Приштина буде инсистирала на свом ставу, амерички званичник наводи да не упућује нејасне претње јавно, али да ако их не третирају као партнера, неће се ни они односити према Приштини као према партнеру.
Наводи да би Заједница општина са српском већином овај проблем решила тако што би се разјаснило питање посла који се шаље и сврхе у које би се он користио.
- Постоје и други начини да се обезбеди ова јасноћа, укључујући кроз дијалог, кроз неформалне консултације, али не треба објављивати одлуке усред ноћи након што вам најближи партнери кажу да је то лоша идеја и лоше управљање - поручује.
Упитан о односима Приштине и Београда након Охридских споразума, О'Брајен каже да примена припада свакој страни и да обе стране би требало да предузимају своје акције, независно од друге стране.
- А сада су створене околности које омогућавају обема странама да криве једна другу уместо да раде на томе да њихови становници буду слободни и напреднији - казао је О'Брајен.
(Србија Данас/Косово-онлине)