КРИСТИЈАН ШМИТ О ВУЧИЋЕВОМ КОМПРОМИСНОМ РЕШЕЊУ: Тешко да ће Србија признати Косово!
Високи представник у БиХ Кристијан Шмит сматра да ће бити тешко постићи искорак у захтеву Немачке да Београд призна косовску независност, што је услов за улазак Србије у ЕУ, и као посматрач мисли да би постепено усаглашавање имало смисла.
- Искорак ће бити тешко постићи. И као посматрач мислим да би постепено усаглашавање имало смисла. Што се тиче признавања Косова, које није признало ни пет чланица ЕУ, то би за мене у сваком случају значило омогућавање прагматичне сарадње између две државе, Косова и Србије - каже Шмит у опширном интервјуу за Дојче веле.
Он је тако одговорио на питање да ли очекује искорак у блиској будућности око признања Косова и како процењује председника Србије, који жели да постигне компромис с обзиром на јасан став Немачке да до признања мора доћи и да је то услов за улазак Србије у Европску унију.
ЈОШ ЈЕДАН НОЖ У ЛЕЂА СРБИЈИ: Немачка открила коначан план за ЛАЖНУ ДРЖАВУ Косово
ЛАЖНА ДРЖАВА ГУБИ ДИПЛОМАТСКИ РАТ! Стигла најава из Београда - "Још земаља ће повући признање независности"
ТРИ СРАМНЕ УЦЕНЕ Г7 ПРЕД СРБИЈОМ: Нама отимају Косово, а траже да поштујемо УКРАЈИНСКЕ границе
- Из какве земље ми Немци долазимо? Имамо искуство када је реч о сарадњи између Источне и Западне Немачке, иако није било међусобног признања. Из таквог прагматичног начина - који се наравно не може пренети један кроз један, јер то је било време Хладног рата и комунизма - ја бих извукао следећу мисао: Никада нећемо урадити све оно што је могуће, али оно што урадимо, то ћемо урадити с добром вољом. Нажалост, то за сада није препознато у односима између Србије и Косова. И на томе мора да се ради - навео је Шмит.
Оцењујући ситуацију на Западном Балкану, Шмит каже да је она генерално је стабилна, али да није поштеђена утицаја, како каже, "агресорског рата који Руска Федерација води против Украјине".
Захвалан је, каже, немачкој влади која интензивно води бригу о региону, који, како, каже, постаје један од кључних у стварању политичке климе и то ће бити и након рата против Украјине.
- Верујем да корисна и разумна примена инструмената којима располаже Европска унија може да делује стабилизујуће и умирујуће. На крају ћемо морати да се запитамо: може ли ова држава, Босна и Херцеговина, и могу ли остале земље - у Европску унију - каже Шмит.
То ће, истиче, покренути још неколико питања, а у међувремену морамо да радимо на стабилизацији прилика.