"ОНО ШТО КУРТИ НУДИ - ТО ЈЕ НИШТА" Дрецун оплео по лажном премијеру и упозорио како Београд, тако и Запад
Од Куртија се не може очекивати да утиче на смиривање кризе, а код формирања ЗСО постоји велики проблем.
Председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије Милован Дрецун истакао је вечерас да је очигледно да косовски премијер Аљбин Курти није позитивно одговорио на предлог у три тачке који су му поставили САД и Европска унија и да се сада очекује да се види како ће изасланици Мирослав Лајчак и Габријел Ескобар да о томе обавесте своје претпостављене, преноси РТВ.
КУРТИ ДО ГУШЕ У ПРОБЛЕМИМА Ескобар му дао два дана да одговори на захтеве ЕУ и САД, лажни премијер данас изјавио ОВО
КУРТИ ЋЕ СЕДЕТИ НА ДВЕ СТОЛИЦЕ ДОКЛЕ ГОД МУ ДОЗВОЛЕ: Биће избора, али не пре него што буде морало
"ДОВЕЛИ СУ ГА НА ВЛАСТ ЗАЈЕДНО СА ФУНКЦИОНАЛНО НЕПИСМЕНИМ ЉУДИМА" Бивши премијер лажне државе оплео по Куртију
Дрецун је за рекао да такође треба видети да ли ће Приштина дипломатским каналима, ако не јавно, да пошаље некакав одговор на оно за шта је постављен рок од два дана.
- Мада, колико чујемо, Курти каже да њему никакав ултиматум ни рок нису постављени и очигледно да нема баш никакву намеру да учини нешто да се ситуација смири и да заправо користи ситуацију, која је првенствено узрокована тиме што Запад жури да се постигне некакав договор између Београда и Приштине - рекао је Дрецун.
Наводи да је Ескобар, изгледа, сада кориговао нека очекивања о томе да основни елементи, што се тиче споразума између Београда и Приштине, могу да се договоре до краја лета.
- Он сада већ говори да то може да буде и до краја године, а спомиње и неку можда нову будућу владу, која би могла да донесе одлуку о оснивању ЗСО - навео је.
Истиче да се од Куртија не може очекивати да утиче на смиривање кризе.
- Мислим да је ово његова излазна стратегија у супротстављању формирању ЗСО, јер ако нема оваквих криза у већем или мањем обиму, он ће морати да крене у то, што је за њега непремостив проблем, јер је заправо на власт дошао са обећањем да неће бити формирања ЗСО - нагласио је Дрецун.
Додаје како је политички Запад замислио да кризу деескалира на два начина - један је краткорочни, а други дугорочни.
- Тај дугорочни има три тачке - деесклацију, одражавање избора уз учешће Срба на њима и формирање ЗСО, а овај краткорочни део се односи на деескалацију, коју је Ескобар дефинисао у такође три тачке - повлачење тих назови градоначелника са севера КиМ, који су изабрани са три или један одсто, затим повлачење припадника специјалних параполицијских снага из зграда општина, али не и њихово повлачење са севера КиМ специјалне полиције и треће - да Срби престану са протестима - рекао је председник Одбора за Косово и Метохију.
Истиче да, када су питању протести, српски народ треба да покаже колико је одлучан да се супротстави отимању српских општина од привремених институција самоуправе у Приштини, али и да је најавжније да ти протести буду мирни и да нема конфликата са Кфором.
Подсетио је да су, како каже, параполицијске јединице из Приштине изазвале сукоб, док су Срби протестовали гандијевским методама.
- Овај краткорочни део је апсолутно прихватљив и моћи ће само део кризе да реши, али Курти се и томе опире, јер не намерава ни те градоначелнике да извуче и да их пребаци на неке друге локације - наводи Дрецун.
Додаје да је начин деескалације интересантан, јер подразумева расписивање нових избора.
- И ту Курти нема толико чврст став против тога, а и Вјоса Османи и неки други говоре да избори могу да се одрже, али се Курти и око тога поставља неке нове услове и спомиње криминалне банде убачене из Београда, јер они сада морају да се извлаче пред својом јавношћу, да нису попустили под притисцима и протестима српског народа - каже.
Како наводи, код формирања ЗСО постоји велики проблем.
- И то ми мирише на неку нову кризу, јер је одбачен предлог нацрта статута који је урадио управљачки тим, а Лајчак је рекао да неке тачке наводно нису у складу са Бриселским споразумом, па се сада одједном у игру уводи потпуно другачија ситуација и супротно од договорених споразума, па Ексобар наводи да сад Курти треба да каже шта жели, а суштина онога што он предлаже је да преко формирања ЗСО, или како се она буде звала, треба Косово третирати као државу и да је Срби и Београд прихвате - напоменуо је Дрецун.
Додаје да то значи да ће се можда доћи у ситуацију да се поново преговара о ЗСО на основу онога што Курти предлаже.
- Наводни план за деескалицију је заправо увлачење у ту замку, да се прихвати оно што Курти нуди, а то је ништа и то што Запад хоће да нам представи као Куртијеву визију ЗСО је нешто што је празна љуштура од чега Срби не би имали ама баш никакву корист - рекао је Дрецун.
Додаје да се види само резултат Београда.
- И то су и Лајчак и Ескобар приметили, да је председник Вучић спреман да утиче својим ауторитетом на Србе да све буде мирно, и Срби показују резултат што се тиче деескалације и протестују мирно, али специјална параполиција је још увек у зградама општина - нагласио је Дрецун.