"ОТКИНУЛИ СУ МИ ДЕО СРЦА И ПРАВО ДА ИМАМ БРАТА" Болна исповест Лазара из села Цернице: ОВК терористи изрешетали малог Милоша (4)
Пре скоро 22 године, 28. маја 2000. године, у српском селу Цернице, код Гњилана, убијен је српски дечак Милош Петровић.
Тада је имао само 4 године. Убили су га албански терористи, које је предводио Африм Зећири, припадник тзв. Ослободилачке Војске Косова. Ни он, ни његови помагачи, никада нису процесуирани. Поред Милоша, убијени су и његов стриц Војин Васић и Тихомир Трифуновић.
ЕУЛЕКС је тада одустао од истраге, јер "није имао доказа". Према информацијама из дана кад су Срби убијени, рафална паљба отворена је на њих док су седели испред локалне продавнице.
Његов старији брат, Лазар Петровић, је својим очима видео како му убијају брата и је описао трагедију коју је лично преживео, као и чланови његове породице.
НОВА ХАПШЕЊА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ: Ухапшено 5 особа - оптужују их да су чланови криминалних ГРУПА
НОВО ПОНИЖЕЊЕ ЗА ПРИШТИНУ: Премијер лажне државе ипак НЕЋЕ имати прилику да се обрати у ПАРИЗУ - док је Ана Брабић била међу првим ГОВОРНИЦИМА
ТРАМПОВА ХИТНА ПОРУКА СРБИМА Због Албанаца се обратио нашем народу - "Не одустајте..." (ФОТО)
- Тај подмукли и кукавички догађај памтићу целог свог живота. Целог дана је била нека тишина, неко мирно време, нисмо ни слутили да ће се тако нешто догодити, да ће се догодити неки страшан догађај, који ће нам одузети животе, скратити наш животни век, да више ништа неће бити исто, да ће откинути део мога срца и одузети моје право да имам брата - присетио се Лазар и додаје:
- Целог дана били смо заједно, код ујака у гостима у Селу Коретиште. Када смо се вратили, позвао нас је стриц да нам купи сладоледе, они су отишли пре мене два минута. Само што сам изашао од капије и стигао до моста на десет метара од продавнице, кренуо је рафал, ја не знам како сам отрчао поред неког зида, ухвативши се за главу, као и свако дете када види неку страшну слику. Мој брат је био мртав, био сам на десет метара од њега.
У трагедији је убијен и његов стриц Војин Васић у кога су испаљени рафални меци.
Лазар је разочаран и неутешан јер починиоци никада нису пронађени, те да нико још није одговарао за убиство његовог млађег брата.
- Починиоци нису још пронађени, исто је као за све остале злочине на Косову и Метохији - објашњава Лазар Петровић.
На питање да ли му је неко претио након убиства брата, Лазар каже да није, али се Срби у његовом селу осећају и дан данас небезбедно.
- Није ми нико претио, али после тог убиства догађали су се још инциденти и кривична дела, која и даље трају. Још увек у селу људи живе у тој некој опрезности, и када је тако нека тишина у селу, људи избегавају да се крећу и излазе, јер је та тишина донела много напада и однела много недужних живота - тврди Лазар.
Лазар се са сетом сећа свог млађег брата и тврди да је био весео и дружељубив дечак, да су га сви волели и да ништа није слутило да ће му се то догодити.
- Мој брат је био весео, дружељубив. Нема човека у селу који није дошао да га одведе у продавницу и купи му сладолед. Мирна душа, душа која никоме не би стала на пут, било шта да је имао од слаткиша, он је са сваким делио - прича Лазар.
Лазар сада ради у Основној школи "Бранко Радичевић" у Церници као професор руског језика и књижевности. Завршио је факултет у Косовској Митровици.
Подсетимо, Од 1999. до 2003. године у селу Цернице је убијено седморо Срба. Десетак Срба је рањено, а материјална штета на српским имањима је огромна.
Страдања није поштеђена ни црква Св. Илије у овом селу. Све се догађало наочиглед војника КФОР-а.
Цивилна мисија УН на Косову и КФОР саопстили су тада да је међународна полиција одмах ухапсила једног Албанца осумњиченог да је убио тројицу косовских Срба. Портпароли УНМИК-а и Кфора нису изнели никакве друге детаље, осим да међународна полиција неће прекинути истрагу док не открије починиоце.
Бернар Кушнер, бивши шеф УНМИК-а тада је био "револтиран" вешћу о убиству у Церници и назвао га хладнокрвним убиством.
Африм Зећири, познатији под надимком "Црни бомбардер", а ког су Срби идентификовали као починиоца напада наводно се тада добровољно предао КФОР-у. Претходно је неколико пута хапшен због провокација или напада на српско становништво у Церници. Зећири је пребачен у затвор у америчкој бази Бондстил недалеко од Урошевца.
Само две године касније, у јуну 2002, Међународно веће Окружног суда у Гњилану изрекло му је ослобађајућу пресуду, иако је за њега претходо тражена смртна казна.