АКО ПРОГОВОРЕ О ЗЛОДЕЛИМА ТАЧИЈА СТРАХУЈУ ДА ЋЕ БИТИ УБИЈЕНИ? Сведоцима против ЗЛОЧИНАЦА ОВК угрожен живот - Суд обавештен
Упозорење тужилаца и заступника жртава о узнемиравању сведока део су писане расправе о томе на који начин ће браниоцима оптужених бити омогућено да разговарају са сведоцима оптужбе, на шта имају право.
Сведоци оптужбе против бившег заповедника ОВК Хашима Тачија и тројице саоптужених за злочине на Косову и у Албанији, 1998-99, живе у "веома реалној клими страха", упозорио је заступник жртава Дејвид Лоз.
У Бриселу нова рунда дијалога Београда и Приштине: Српска делегација инсистира на ЗСО и на гласању 3. априла
ТЕШКЕ РЕЧИ АУСТРИЈСКОГ ПОЛИТИЧАРА О КРИЗИ У УКРАЈИНИ: "Признање Косова отворило Пандорину кутију - СВЕ СЕ ВРАЋА"
ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН ФУНКЦИОНЕРА СРПСКЕ ЛИСТЕ! Петковић: "То је притисак на српски народ на КиМ, да се ослаби БЕДЕМ ОДБРАНЕ!"
- Неки од сведока са двојним статусом (жртве и сведока) страхују да би могли бити убијени због учешћа у овом процесу - нагласио је Лоз у писаном поднеску суду за злочине припадника ОВК у Хагу, објављеном на интернет страници суда. Тужилаштво је, истовремено, поново указало на "већ потврђену и упорну климу застрашивања сведока и ометања кривичних поступака против чланова ОВК". - Реалност је да сведоци оптужбе јесу и биће под огромним притиском да са тужилаштвом не сарађују - нагласили су тужиоци у писаном поднеску суду.
Како пише у поднеску, особе које је тужилаштво позивало на разговор током истраге осећале су се примораним да о томе одмах обавесте јавност на Косову да се не би стекао утисак да "сарађују" с тужиоцима. - Одбрана у овом предмету већ дуго настоји да тужилаштво прикаже као непријатеља интереса Косова, како на конференцијама за штампу, тако и у поднесцима. Сведоци оптужбе се приказују као учесници у напору да се Косово поткопа, чиме се они стављају под огроман и непримерен притисак да докажу свој патриотизам тако што ће сарађивати са оптуженима и дистанцирати се од тужилаштва - нагласили су тужиоци.
Упозорење тужилаца и заступника жртава о узнемиравању сведока део су писане расправе о томе на који начин ће браниоцима оптужених бити омогућено да разговарају са сведоцима оптужбе, на шта имају право. О тој теми данас поподне ће пред судијом за претходни поступак Николом Гијуом бити одржана усмена расправа. Тужилаштво је предложило да буде усвојен посебан протокол по којем би браниоци могли да разговарају са сведоцима оптужбе искључиво уз њихов пристанак, уз посредовање секретаријата суда и у присуству тужилаца. Ти разговори, по предлогу тужилаштва, били би снимани.
Заједно са Тачијем, оптужени су Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи. Тачи (53), Весељи (54), Сељими (50) и Краснићи (70) оптужени су за злодела почињена у 42 нелегална притвора ОВК на Косову и у Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено, од марта 1998. до септембра 1999. Оптужница Тачија, Весељија, Сељимија и Краснићија у 10 тачака терети за: прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).
Та кривична дела квалификована су, у шест тачака, као злочини против човечности, а у четири тачке, као ратни злочини. У привременој влади Косова, проглашеној у марту 1999, Тачи је био премијер, Весељи министар за обавештајне послове, Сељими министар унутрашњих послова, а Краснићи портпарол. Према оптужници, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи били су учесници у удруженом злочиначком подухвату, заједно са бројним другим официрима и припадницима ОВК, те члановима привремене владе. од којих су у оптужници именовани: Азем Суља, Љах Брахимај, Фатмир Љимај, Сујелман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Љатиф Гаши и Сабит Геци.