ПАНИКА НА КОСОВУ, ПОЧЕЛО ЈЕ! Још један високи припадник ОВК на саслушању у Хагу!
Још један високи припадник тзв. Ослободилачке војске Косова и још тројица „војника“ добили су позив Специјалног тужилаштва Специјалног суда за процесирање ратних злочина, које су над Србима и припадницима других мањина на КиМ починили припадници те паравојне формације на Косову и Метохији током и по завршетку последњег рата.
Према писању "Газете експрес", Специјално тужилаштво је, засад, упутило позив четворици бивших припадника тзв. ОВК, а њихова имена су, како се наводи, позната редакцији.
"Експрес" преноси да су позиве за саслушање добила двојица бивших официра тзв. ОВК и двојица "војника". Они ће, како се наводи, у Хагу бити саслушани у наредних неколико дана, односно до почетка новогодишњих празника.
Упитан да потврди да ли је добио позив, један од њих је за "Газету експрес" рекао: "Истина је, али вам не могу рећи ништа више од тога".
Студенти Хелту: Срби на КиМ као пред Други светски рат
"Експрес" је пренео јуче да је Канцеларија специјалног тужиоца доставила прве позиве за саслушање бивших припадника тзв. ОВК, који се сумњиче да су чинили ратне злочине током последњег рата на КиМ.
Наводи се да Специјално тужилаштво није желело да коментарише достављене позиве.
- Специјално тужилаштво не даје детаље у вези са истражним поступцима - стоји у електронском одговору "Експресу" из Канцеларије специјалног тужилаштва.
Такође, из Специјалног тужилаштва нису желели да кажу ни да ли су у припреми неке оптужнице, пише лист.
Специјални суд основан је у косовском парламенту у августу 2015. и има задатак да истражи ратне злочине које су починили припадници тзв. ОВК у периоду од 1. јануара 1998. до 31. децембра 2000. године, на територији Косова.
Тај суд је настао као резултат Извештаја Швајцарца Дика Мартија који је представљен у Савету Европе, јануара 2011. Извештај садржи наводе о озбиљним злочинима, које су извршили припадници тзв. ОВК током и непосредно након рата на Косову.
Исте наводе изнела је у својој књизи и бивша тужитељка Хашког трибунала Карла дел Понте, три године пре него што је представљен Извештај Дика Мартија.