ПЛАТЕ ИМ 500 ЕВРА, А ИМАЈУ МИЛИОНЕ! Ево доказа да се политичари на КиМ богате ЗЛОУПОТРЕБОМ ПОЛОЖАЈА!
Погледајте њихов начин живота, њихове некретнине, погледајте како живе и где се њихова деца школују, и видите одмах да они могу да имају велике плате, али за период од 10 до 15 година, то богатство не може бити створено
Процењује се да је политика најпрофитабилнија професија на Косову. Према мишљењу представника невладиних организација, неки званичници политичких партија или виши званичници институција, на централном или локалном нивоу, већ су милионери са имовином којом располажу док су други у категорији богатих људи.
АЛБАНЦИ ПРОБАЛИ ДА НАДМУДРЕ РУСКОГ ЗВАНИЧНИКА: Тражили да се Москва изјасни, а онда им је ОН запушио уста!
Иако примања виших државних званичника према декларацији имовине Агенције за борбу против корупције износе преко 13 хиљада евра годишње, вредност пријављених непокретности достиже стотине хиљада, па чак и милионе евра.
Неконзистенција између примања и пријављене имовине, према мишљењу цивилног друштва, ствара простор за сумње о нелегалном богатству.
Артон Демхасај, директор невладине организације "Чоху“, изјавио је за Радио Слободна Европа, да сумња да је богатство многих политичара или виших званичника повезано са бизнисменима који су стекли корист од тендера јавних институција.
- Постоји сумња да неки од њих имају сумњива средства или нелегална средства која су можда повезана кроз различите процесе понуде или користи од бизниса који су директно повезани са политичким партијама услед добијања великог броја тендера од стране институција. Другачије нема смисла када видите раскорак између њихових примања и пријављеног богатства - рекао је Демхасај.
Чак и Хасан Претени, директор Центра за етику, транспарентност и интегритет, у разговору за РСЕ назива ово парадоксом. Он сумња да је богатство неких јавних званичника добијено злоупотребом службених положаја.
- Погледајте њихов начин живота, њихове некретнине, погледајте како живе и где се њихова деца школују, и видите одмах да они могу да имају велике плате, али за период од 10 до 15 година, то богатство не може бити створено. Можемо да говоримо о богатству које су пријавили агенцији, али не и о богатству које нису регистровали на њих. Тако да је ово велики проблем, али не треба очекивати да ће ово бити регулисано, зато што нема реакције нити политичке воље која би регулисала ово питање“, рекао је Претени.
Према статистикама, ниво незапослености на Косову је око 30 одсто, док око 17.6 одсто популације живи у потпуном сиромаштву.
Просечна плата запослених у јавним институцијама према званичним подацима износи око 500 евра, ипак повећање примања за запослене у јавном сектору предвиђено је Законом о платама који је усвојен почетком фебруара у Скупштини Косова.
У међувремену, плате у приватном сектору и даље се крећу око 384 евра месечно.
Минимална плата на Косову је 130 евра за запослене испод 35 година и 170 евра за запослене преко 35 година.
Док се месечна корпа грађанина Косова процењује на 115 евра, а трошкови домаћинства преко 7500 евра годишње, не остаје довољно за добар животни стандард грађана.
Узевши у обзир тренутну ситуацију да се Косово рачуна као најсиромашнија држава у региону, Артон Демхасај каже да је срамота да су политичари или виши државни званичници најбогатија категорија у друштву.
- Велика је срамота да у сиромашној држави попут Косова, најбогатија категорија буду политичари и званичници јавних институција. Знајући у каквој ситуацији људи на Косову живе, у којем сиромаштву грађани живе, када се зна колика је просечна плата, колике су пензије, плате у приватном сектору, срамота је видети имовину политичара на Косову - рекао је Демхасај.
С друге стране, Хасан Претени, који је био директор Агенције за борбу против корупције, каже да ситуацији помаже и одсуство закона који омогућавају проверу порекла њихове имовине, пошто према његовом мишљењу, плате не омогућавају да постанете милионери.
- Мора да постоји политичка воља да се регулише законска основа и обезбеде агенцији могућности или неки други механизми да могу да утврде порекло пријављене имовине званичника. Ово је кључни елемент, основни елемент који треба спровести - истиче он.
И Артон Демхасај истиче да у смислу утврђивања извора богатства али и конфискације постоје законски недостаци.
- Постоје законски основи само за ствари произашле из криминалне активности, пошто иницијално ови милионери званичници о којима причамо морају прво да изврше кривично дело, да буду оптужени, да им буде суђено и да буду проглашени кривим за кривично дело како би се могло обезбедити да тужилаштво почне да испитује његову имовину, евентуално да је конфискује - каже Демхасај.
Подаци ЦИА откривају: Ево ЗАШТО је Србији ОТЕТА ТРЕПЧА, и ко ју је ОТЕО! МИЛИЈАРДЕ СУ У ПИТАЊУ (ФОТО)
Закон о пријављивању, пореклу и контроли имовине виших државних званичника обавезује све званичнике да пријаве своју покретну имовину, непокретности, новац у банкама, уделе у комерцијалним компанијама, штедњу, новац у државним банкама, дугове, годишњи приход и њихово порекло.
Овај закон такође регулише јавну контролу имовине, примања и других материјалних користи.