ПОТЕЗИ АТИНЕ РАЗОЧАРАВАЈУЋИ! Шта се крије иза јачања сарадње са Приштином - Грчка се спрема да окрене леђа Србији?
Прво је уследила посета Приштини, а затим је лажни премијер био у посети Грчкој
Интеракције између Косова и Грчке постале су све чешће у првој половини 2021, па влада оправдана бојазан да ће се подизање односа Приштине и Атине на виши ниво завршити формалним признањем независности Косова.
ПАКЛЕНИ ПЛАН КУРТИЈА: Лажни премијер саботира дијалог са Београдом само због ЈЕДНОГ РАЗЛОГА
ТРЕБА МУ ХЛАЂЕЊЕ, АЉБИН СЕ ПРЕГРЕЈАО! Курти рекао да је неуспех Србије што не признаје злочиначку прошлост
ВУЧИЋ ЗА РТС ПОСЛЕ САСТАНКА У БРИСЕЛУ: Са Куртијем је немогуће договорити се ни који је дан данас
Приштински портал "Присхтина Insight" подсећа да је косовски премијер Аљбин Курти био у посети Грчкој прошле недеље, а да је, поред састанака са великим бројем грчких званичника, имао и разговор са грчким премијером Киријакосом Мицотакисом. Курти се састао и са министром одбране Грчке, али и лидером опозиције Алексисом Ципрасом. Пре тога, грчки политичари су били у посети Приштини, а отворена је и грчка канцеларија за везу на Косову, која функционише уместо амбасаде, али на нивоу амбасаде.
- Са грчке тачке гледишта, признавање Косова наишло би на одобрење многих западних земаља, укључујући јаке косовске партнере и савезнике, и сматрало би се стварним доприносом његовој перспективи регионалног мира и просперитета. Да би закључила недавну блиску сарадњу и формализовала билатералне везе, преостало је само да се Грчка сврста у редове оних земаља које су признале независност Косова и успоставиле дипломатске везе. До тада, такозвано независно Косово требало би да одржи своју политику блиског партнерства са Грчком у бројним областима од заједничког интереса - наводи се у тексту.
Према речима Живадина Јовановића, некадашњег шефа дипломатије, све ово што Грчка ради је велико изненађење за нас.
- Низ тих догађаја је као дешавања између две независне земље - посета Приштини, посета Атини, отварање канцеларија, најава неких односа.... Изненађен сам држањем Мицотакисове владе, то одудара од досадашњих односа Србије и Грчке. Не желим да будем прогнозер, желим да се уздам у поштовање међународног права. Потези Атине уносе разочарање - каже Јовановић, додајући да Србија никад неће бити монета за поткусуривање било у "грчко-америчким, грчко-натоовским или грчко-турским односима".
И Приштински сајт подсећа и да је у прошлости грчко гласање омогућило да се такозвано независно Косово придружи Светској банци, Европској банци за обнову, Међународном монетарном фонду и Банци за развој Савета Европе. Грчка тренутно учествује у Еулексу и НАТО мисији Кфора.