ПОЗНАТА ПО АНТИ-СРПСКОЈ РЕТОРИЦИ: Ко је новоизабрана председница лажне државе Косова Вјоса Османи?
Новоизабрана председница привремених приштинских институција Вјоса Османи (39) политиком је почела да се бави још у својим тинејџерским годинама као активисткиња Демократског савеза Косова (ДСК).
Прва значајнија позиција Османијеве, која се у последње време истиче у анти-српској реторици, уследила је 2009. када је изабрана за шефицу кабинета тадашњег председника привремених институција у Приштини Фатмира Сејдиуа.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/05/profimedia-0348853584.jpg?itok=JyvtNEAH)
ТРЕЋЕ ГЛАСАЊЕ УСПЕШНО: За избор "косметског председника" гласао 81 посланик
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/24/vjosa_osmani.jpg?itok=2FSTVBCq)
УСПЕЛА ПОЛИТИЧКА ТРГОВИНА И ПОТПЛАЋИВАЊЕ НА КОСМЕТУ: Вјоса Османи изабрана за председницу лажне државе
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/13/kosovo.jpg?itok=vij4UpCm)
ЏУНГЛА, КАУБОЈШТИНА, КОСОВО: Горанац размењивао поруке са Куртијем, посланица-издајница избачена из странке
Дужност в.д. председнице привремених приштинских институција преузела је 5. новембра 2020. као тадашња председница парламента у складу са уставом тзв. Косова, након што је председник и један од команданата бивше ОВК Хашим Тачи поднео неопозиву оставку на ту функцију.
Тачи је поднео оставку након што је Специјални суд за ОВК са седиштем у Хагу против њега подигао оптужницу за ратне злочине почињене над Србима, другим неалбанцимана и политичким противницима током сукоба на Косову.
Управо у том периоду Османијева напушта ДСК и придружује се Покрету Самоопредељење садашњег новоизабраног премијера Аљбина Куртија, након чега долази и до значајнијег артикулисања њене антисрпске реторике.
Она је недавно у интервјуу за Би-Би-Си, говорећи о Специјалном суду за злочине ОВК, рекла да правда не може да буде задовољена ''док се не реше српски злочини''.
- Читав свет је видео злочине које је починила Србија - рекла је Османи и додала да ће правда бити задовољена ''tek када се Србија покаје и извини'' и обезбеди да они који су починили те злочине буду изведени пред лице правде.
Османи је у поменутом интервјуу за британски јавни сервис одбила да одговори на питање да ли би, уколико би имала прилику, помиловала бившег председника Тачија коме се суди у Хагу.
Према подацима из њене биографије, Османи, поред матерњег албанског, говори шпански, турски, енглески и српски језик.
Рођена је 1982. године у Косовској Митровици, где је завршила осовну и средњу школу.
Године 2004. добила је стипендију за завршетак магистратуре на Универзитету у Питсбургу, а 2009. је захваљујући показаном успеху, поновно освојила пуну стипендију за докторске студије на истом факултету.
Као студенткиња приштинског факултета, радила је за Мисију Уједињених нација на Косову - УНМИК.
Касније је сарађивала са бројним међународним организацијама од Црвеног крста, преко Мисије Савета Европе на Косову, па све до америчке организације за помоћ и подршку УСАИД.
Удата је и мајка две девојчице.