ВУЧИЋ НА ОБЕЛЕЖАВАЊУ ДАНА СЕЋАЊА: Србија данас је Србија разума која се брине о свом народу (ФОТО/ВИДЕО)
Председник Србије присуствовао је церемонији обележавања 17. од погрома Срба са Космета
Председник Србије Александар Вучић присуствује церемонији у Београду. Како је најављено, дан сећања обележава се у Народном позоришту са почетком у 13 часова.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/17/dragan_dilas.jpg?itok=L9dnl-AQ)
САМО ВРХ ЛЕДЕНОГ БРЕГА - ПОГЛЕДАЈТЕ ДОКУМЕНТА СА МАУРИЦИЈУСА: Ђиласово пословање иде све до пореског раја! (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/17/untitleddd_0.jpg?itok=JsW54AHX)
ЕВРОПСКА УНИЈА ПОКАЗАЛА ДА СЛУША СРБИЈУ: Приступни процес олакашан и прилагођен нашим интересима!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/17/av.jpg?itok=nCw87jvr)
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ РАЗГОВАРАО СА ШЕФОМ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ У СРБИЈИ: Вучић у четири ока са Фабрицијем (ФОТО)
Настављена церемонија обележавања мартовског прогона Срба са Космета
Дан сећања на жртве прогона Срба са Космета који се обележава у Народном позоришту, настављен је сценским и уметничким наступом наступом који говори о српској историји и погрому са Космета.
Јовица Илић је био прва жртва прогона Срба на Космету.
Обраћање председника Александра Вучића
- Нема ниједног закона који може да оправда нечију намеру да уништи нечију историју и културну баштину, као што је то било урађено и српском народу на КиМ - почео је своје обраћање председник Вучић.
Председник каже да не смемо да заборавимо на све оно што се договдило српском народу 2004. године.
- Србија тада није била јака, али смо запамтили сваку лекцију, и када смо били неми на своје жртве. Данас више ништа не може да се деси без договора са Србијом. Србија то ради не звекцајући оружјем, не хушкајући на крв, али то не значи да је Србија спремна да се 17. март понови. Као што и ми неикога не терамо, нећемо дозволити да протерују ни друге. србија не води никакву хегемонистучку политику. Можда постоји време у ком смо немоћни да спречимо неправду, али никада нећемо пропустити да се побунимо против неправде. Ове речи Елија Визела, логораша, нас обавезују на борбу против зла - каже Вучић.
Како он додаје Србија има обавезу да чува људске животе.
- Свесни смо да је злочин алатка губитника. Ми Срби то нисмо. Србија данас је Србија разума и Србија која не губи. То је организовано насиље пред очима међународне заједнице у ком је протерано и убијено на хиљаде Срба - рекао је Вучић.
Како каже, хтели су да после 17. марта нема више Срба на Косову, али ни кућа нити цркве где би Срби могли да се врате.
Вучић је рекао да смо запамтили и научили сваку лекцију у којој смо били губитници и где смо били невине жртве.Он је рекао да су током погрома убијани и протеривани Срби, спаљиване цркве, и то све пред очима међународне заједнице.
- Упућени да реше српско питање на Косову, 60.000 Албанаца је кренуло да протерује Србе. После 17. марта Срба не само да није требало да буде на Косову, него да не остане било шта чему да се врате. Огњем и мачем, тако је требало да се заврши са Србима на Косову. Златибор Трајковић, који је имао шездесет година, жив је запаљен испред своје куће - подсетио је председник.
Вучић је рекао да Србија 2004. године није имала ни снаге ни мудрости, ни да спречи погром, нити да на њега адекватно одговори.
- Али запамтили смо. Више нисмо слаби нити земља губитника. Данас више ништа слично не може да се деси без одговора Србије. Ми имамо право да бринемо о свом народу и о његовој сигурности. И Србија то ради без звецкања оружјем. Без хушкања. Али то не значи да ћемо дозволити да се 17. март понови - истакао је председник, и рекао да ћемо чувати право на живот нашег народа на Косову и Метохији.
Он је нагласио да не водимо никакву експанзионистичку политику, као и да немамо аспирације према другим територијама.
- Не желимо да управљамо ни са ким, осим собом и својом државом. Једино тражимо да извршавамо своју обавезу, да памтимо и да не заборављамо. Желимо другима да се баве собом и буду успешни. Победници праштају и иду даље, док се губитници врте у једном месту. Ми Срби то нећемо да будемо, али ћемо да памтимо. Србија је данас Србија разума, која не губи. Србија је спремна на разговоре али не и понижење, хоће сарадњу и компромис али не коначно решење у коме нема Србије нити њеног народа - рекао је Вучић, и додао да жели да будемо победници без крви и рата.
Како каже, Србија не машта о погибијама нити о крви, али додаје, то не значи да ће Србија допустити било коме да се 17. март понови.
- Као што не угрожавамо право другима, нећемо дозволити ни да нама буде укинуто. Ми не водимо експанзионистичку политику. Не желимо да управљамо ни са ким, осим собом и својом државом. Једино тражимо да извршавамо своју обавезу, да памтимо и да не заборављамо - рекао је Вучић и додао да жели да будемо победници без крви и рата.
Председник Србије на церемонији обележавања годишњице погрома
Почела церемонија обележавања мартовског погрома Срба на Косову и Метохији у Грачаници, којој присуствује и председник Србије Александар Вучић. Обележавању Дана сећања присуствује и председник Србије Александар Вучић. Академији присуствује и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић.
Химну Србије на почетку је отпевала оперска певацица Ања Мијатовић, а након обраћања председника Вучића, уследиће сценски приказ посвећен погрому, ауторке и редитељке Иване Жигон.
Током мартовског погрома албански екстремисти и припадници тзв. ОВК са Косова и Метохије протерали су више од 4.000 припадника српског народа, а њихова имовина, као и велики број верских објеката су спаљени или порушени. Многи су убијени и нестали, међу којима и припадници међународних снага.
Да се не заборави
На данашњи дан пре 17 година догодио се мартовски погром Срба на Косову и Метохији, током којег су албански екстремисти и припадници тзв. ОВК са КиМ протерали више од 4.000 српског становништва, њихова имовина, велики број верских објеката је спаљен или порушен, док су многи убијени и нестали, међу којима и припадници међународних снага.
Годишњица мартовског погрома на Косову и Метохији обележава се данас у Грачаници, Косовској Митровици, у Београду, али и другим градовима Србије.
Током нереда албански екстремисти и припадници тзв. ОВК са КиМ протерали су више од 4.000 српског становништва, њихова имовина, велики број верских објеката је спаљен или порушен, док су многи убијени и нестали, међу којима и припадници међународних снага.
Дан сећања на страдање и парастос у Грачаници
Директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић присуствовао је парастосу жртвама мартовског погорма у манастиру Грачаница, потом ће положити беле руже испред инсталације "Missing" i на крају обратити се на академији у Дому културе Грачаница.
Иначе, поводом годишњице погрома 2004 године, Петковић борави у дводневној посети Косову и Метохији где је јуче уручио помоћ Дому здравља у Звечану и обишао дванаесточлану породицу Вуковић из житковца код Звечана.
Годишњица погрома биће обележена и у Косовској Митровици, где ће бити положени венци на споменик Бели анђео, а затим ће бити одржана академија у Митровачком двору.