ПРИЧА О УЈЕДИЊЕЊУ СА АЛБАНИЈОМ ЈЕ ШТЕТНА! Краснићи: Србија НЕ МОЖЕ без Косова - они су као "сијамски близанци"
Универзитетски професор и политички аналитичар Миљазим Краснићи изјавио је да 13 година од проглашења независности Косово не може да напредује без пуне нормализације односа са Србијом
Он истиче да и даље постоје отворена питања која компликују косовску државност, а Србија је била и остала највећа препрека на том путу.
УЗАЈАМНА ПОДРШКА НА МЕЂУНАРОДНОМ ПЛАНУ: Русија има јасан став о злочинима терористичке ОВК
Петковић спустио Албанце на земљу: Приштина да се запита шта данас слави
Наставља се корона клацкалица на Космету: Од последица заразе преминуло још пет пацијената
- Процес независности Косова је био много компликован, према процени Бадинтерове комисије оно није имало право да се одвоји у кризи која је тада била у бившој Југославији. Али, тај процес независности неминовно је повезан за тај процес распада бивше Југославије, због тога што је статус Косова био дуалан и као део Републике Србије и као конститутивни елемент федерације. Онда је дошло до компликације јер Србија то не признаје. С друге стране међународни суд правде је потврдио да је Косово имало конститутивни елемент федерације и да то није у супротности са међународним правом - истиче Краснићи.
Према његовом мишљењу, наставак дијалога и проналажење одрживог решења требају бити приоритет и за Косово и за Србију, напомињући да је то услов и једини начин који "гарантује просперитет обе земље".
- Косово и Србија су као "сијамске близнакиње". Ни Србија не може да корача брже у процесу Европских интеграција, док је Косово блокирано у међународној заједници. Ситуација је интересантна због нове администрације у Вашингтону и Бриселу. У Београду господин Вучић има потпуну власт још две године, а имамо и нову политичку гарнитуру на Косову. Најбољи могући моментум је да се за ове две године пронађе једно прихватљиво решење, а да ли ће се оно наћи зависи од политичке воље Београда и Приштине - каже Краснићи.
Поред окончања дијалог са Србијом, на Косову постоји и тежња за учлањењем у међународне организације, посебно у УН, подвлачи Краснићи.
- Много жеља и идеала је искоришћено свих ових година. Остао је недовршен процес, с друге стране Косово је веома изоловано у међународној заједници, нема визну либерализацију, сиромаштво и многи други проблеми су се само повећали и с тим у вези нема више ентузијазма. Не само Косово већ све земље Западног Балкана пролазе кроз велике проблеме и економске и културолошке и моралне и психолошке, тако да је и Косово у оквирима те балканске кризе - наводи Краснићи.
Краснићи се осврнуо и на недавне изјаве о уједињењу Косова и Албаније, истакавши да је лансирање таквих идеја у садашњим геополитичким односима веома наивно и штетно.
- Ми имамо пуно политичара који су склони авантуризму и фиктивним романтичарским идејама, али то није реално ни унутар албанског ни унутар косовског народа. Такве идеје су дестабилизујуће, оно на чему треба да се фокисирају је да се пронађу одржива решења, да народи одахну од криза и да се усредсреде на економски развој и европске интеграције - закључује Краснићи.